Londýn měl zásoby Novičoku, tvrdí ruský velvyslanec. 'Na britské slovo se není možné spolehnout'

Británie nepředložila jediný důkaz, který by Rusko spojoval s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Ve čtvrtek to prohlásil ruský velvyslanec v Británii Alexandr Jakovenko, který podle agentury Reuters naznačil, že již před útokem na Skripala měla Británie zásobu nervové látky novičok. Londýn tvrdí, že tuto substanci útočník použil a že tato látka vznikla v sovětských a později v ruských laboratořích.

Londýn (Aktualizováno: 14:57 22. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští experti zasahují u vchodu do nemocnice v Salisbury (otrava Sergeje Skripala). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Na britské slovo se není možné spolehnout,“ řekl Jakovenko s tím, že Británie v minulosti opakovaně porušovala mezinárodní právo.

Jako případ uvedl, že Londýn podpořil převrat na Ukrajině. V roce 2014 po masových demonstracích na Ukrajině padl režim proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Uvedl také, že Rusko doposud nedostalo žádné informace o vyšetřování chemického útoku. Kritizoval také fakt, že britské úřady ambasádě brání v konzulárním přístupu k ruské občance Juliji Skripalové. Ta je spolu s otcem ve vážném stavu v nemocnici.

Rusko couvá v kauze Novičoku: Mysleli jsme Československo, nikoho neobviňujeme

Číst článek

Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu po útoku prohlásila, že za otravou Skripala stojí Rusko, které buď čin provedlo, nebo umožnilo, aby se nervová látka dostala do rukou třetích osob.

Moskva obvinění odmítá a tvrdí, že žádný program na vývoj substance označované jako Novičok nikdy neměla. Ruské ministerstvo zahraničí navíc opakovaně zařadilo Českou republiku spolu s Británií či Švédskem mezi země, které na vývoji tohoto armádního jedu pracovaly.

Moudrost detektiva Poirota

Pozadí útoku je podle Jakovenka natolik komplikované, že k vyřešení incidentu si žádá moudrost detektiva Hercula Poirota, což je slavná postava románů britské spisovatelky Agathy Christie.

Je to skutečně lež, prohlásil Babiš v Bruselu o ruském obvinění Česka v kauze Novičok

Číst článek

Velvyslanec také kritizoval Británii za to, že se pokouší skrývat podrobnosti o smrti prominentních Rusů včetně nedávného úmrtí Nikolaje Gluškova, bývalého přítele již před léty zemřelého miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského. Policie Gluškovovu smrt vyšetřuje jako vraždu.

Jakovenko se dále ohradil proti komentáři britského ministra zahraničí Borise Johnsona. Ten v parlamentu řekl, že načasování útoku na Skripala souvisí s volbami a že ruský prezident Vladimir Putin využije letošního světového šampionátu ve fotbale k vylepšení obrazu své země podobně jako nacistický vůdce Adolf Hitler berlínské olympiády v roce 1936. Moskva takové přirovnání označila ve středu za nepřijatelné, velvyslanec ve čtvrtek pak za nezodpovědné.

Dřívější Putinovo prohlášení připomenuté Londýnem, že zrádci jsou legitimním terčem, označil velvyslanec za vytržené z kontextu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme