Bellingcat: Rus, jehož Britové viní z otravy Skripala, je agentem GRU. Dokazují to fotky ze svatby

Pro ruskou televizi RT o sobě mluvil jako o obyčejném prodejci potravinových doplňků a potřeb pro sportovce, který si loni v březnu udělal výlet do anglického Salisbury. Britové ovšem muže, jenž se prezentuje jako Ruslan Boširov, viní z otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala. Investigativní skupina Bellingcat a Radio Svoboda nyní zveřejnily fotky, které podle nich potvrzují mužovu spojitost s ruskou vojenskou rozvědkou GRU.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedná se o snímky z roku 2017 ze svatby v hotelu na břehu Seněžského jezera nedaleko Moskvy, které hosté i obsluhující personál umístili na sociální sítě.

Ty nejkvalitnější a nejostřejší snímky dal na své webové stránky i profesionální fotograf.

A je na nich zachycen i Ruslan Boširov, o němž mezinárodní investigativní skupina Bellingcat už dřív napsala, že je agentem ruské vojenské rozvědky GRU a ve skutečnosti se jmenuje Anatolij Čepiga.

Bellingcat: Třetí agent z kauzy Skripal se jmenuje Denis Sergejev, i on patří k ruské rozvědce GRU

Číst článek

Skupina Bellingcat a Radio Svoboda, ruskojazyčná mutace Radia Svobodná Evropy, navíc tvrdí, že nešlo jen tak ledajakou svatbu.

Vdávala se dcera generálmajora Andreje Averjanova, šéfa domnělého speciálního útvaru vojenské rozvědky GRU s kódovým označením „jednotka 29155“.

Je tomu přitom jen pár dní, co se této údajně elitní jednotce GRU věnoval americký deník The New York Times. S odkazem na zdroje v bezpečnostních službách čtyř západních zemí napsal, že uvnitř GRU působí tato zvláštní jednotka nejméně deset let a vede koordinovanou kampaň s cílem rozvrátit a destabilizovat Evropu.

Destabilizace Moldavska

Členové jednotky 29155 se mají podle listu specializovat i na sabotáže a vraždy. A právě tento útvar podle novinářů stál za loňským pokusem o vraždu Sergeje Skripala, snahou o převrat v Černé Hoře, pokusy o destabilizaci Moldavska nebo taky za likvidací bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva před čtyřmi lety.

V případu otravy Skripala se objevil další agent GRU. Jmenuje se Fedotov, tvrdí ruský server

Číst článek

Podle Bellingcatu má jednotka asi 20 členů - absolventů elitních vojenských škol, kteří mají zkušenosti z bojišť na Kavkaze. Většině z nich má být v současnosti něco mezi 30 až 40 lety.

Počítaje i Ruslana Boširova (alias Anatolije Čepigu) Bellingcat odhalil údajně pravou identitu celkem pěti členů jednotky. Nejen prostřednictvím veřejně dostupných dat z internetu, ale především díky spolupráci s whistleblowery, kteří poskytli třeba takzvaná metadata od telefonních společností.

Kreml se k obviněním vyjádřil prostřednictvím mluvčí ruského prezidenta Dmitrije Peskova. Ten článek The New York Times přirovnal k „brakové literatuře“. Podle jeho slov má prý Moskva naopak zájem na budování dobrých vztahů s Evropou.

Boširov jakékoliv spojení s ruskými tajnými službami rezolutně odmítl už loni. Stalo se tak poté, co prezident Vladimir Putin osobně na Východním ekonomickém fóru ve Vladivostoku ujišťoval, že jak Boširov, tak druhý obviněný z otravy Alexandr Petrov alias Alexandr Miškin - jsou běžní civilisté.

Oba muži podle zjištění Bellingcatu v roce 2018 dostali ocenění Hrdina Ruska.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme