Mohu potvrdit, že jsou naživu, řekl britský velvyslanec v Moskvě o Skripalových

Sergej a Julija Skripalovi jsou živi, nacházejí se na bezpečném místě ve Velké Británii, ale o kontakt s ruskými úřady nestojí. Agentuře Interfax to řekl britský velvyslanec v Moskvě Laurie Bristow. Reagoval tak na informace ruského a britského tisku, že zdravotní stav bývalého agenta ruské rozvědky se zhoršil. Ruské velvyslanectví v Londýně dokonce nedávno naznačilo, že Skripal by mohl být po smrti.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Skripal, někdejší plukovník ruské vojenské rozvědky GRU, během svého zadržení příslušníky tajných služeb. Záběr pochází z nedatovaného videa, lokace neznámá | Foto: RTR | Zdroj: Reuters

Skripal a jeho dcera se loni na jaře v jihoanglickém Salisbury stali terčem útoku jedem Novičok, který podle britských vyšetřovatelů spáchali agenti ruské vojenské rozvědky. Skripalovi útok přežili, informace o jejich zdravotním stavu a kontaktech s okolním světem jsou ale kusé.

Bellingcat: Třetí agent z kauzy Skripal se jmenuje Denis Sergejev, i on patří k ruské rozvědce GRU

Číst článek

„Mohu potvrdit, že jsou naživu,“ řekl Bristow ruské agentuře, o jejich zdravotním stavu se ale nezmínil.

Britské úřady jim podle něj předaly žádost ruského velvyslanectví v Londýně o kontakt, ale Skripalovi o něj nestojí. „Není obtížné pochopit, proč se nechtějí se zástupci ruských úřadů sejít. Je to jejich volba,“ konstatoval ruský diplomat.

Bristow prohlásil, že Spojené království nemá zájem o spolupráci s Ruskem při vyšetřování útoku na Skripalovy.

„Víme, kdo jsou pachatelé, víme, že ruská vláda to ví také. Chce-li nám Rusko předat informace o svém podílu na útoku, přivítáme to. Společně ale nic vyšetřovat nebudeme,“ řekl diplomat a dodal, že Londýn má o případu daleko víc informací, než se objevilo v tisku.

Rusko jakýkoli podíl na chemickém útoku v Salisbury popírá. Skripalova devadesátiletá matka Jelena Skripalová minulý týden požádala ruskou policii, aby jejího syna a vnučku Juliji vyhlásila za nezvěstné. Poslední zprávy o nich má z loňského června, kdy s nimi telefonicky hovořila Julijina sestřenice Viktorija. O reakci ruských úřadů zatím ruská média neinformovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme