New York Times: Julija Skripalová přijela do Británie pro otcovo požehnání před svatbou

Julija Skripalová v březnu přijela do Velké Británie, aby otci Sergejovi oznámila, že se bude vdávat za dlouholetého přítele Stěpana Vikejeva, napsal list The New York Times. Dvojice byla otrávena nervově paralytickou látkou Novičok, přičemž Britové z činu viní Rusko. Bulvární deník The Daily Mirror uvedl, že vyšetřovatelé kromě dvou agentů vojenské rozvědky GRU podezřívají z podílu na činu další čtyři Rusy.

Londýn/New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Skripalová v květnu 2018 | Foto: Dylan Martinez | Zdroj: Reuters

Reportéři The New York Times (NYT) v Moskvě hovořili se ženou, kterou Julija Skripalová pověřila renovací bytu.

Žena listu vylíčila, že v bytě v západní části ruské metropole měla zrekonstruovat především místnost, jež se měla stát dětským pokojem.

Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Britové obvinili z pokusu o vraždu Skripalových dvojici Rusů

Číst článek

Skripalová za otcem - bývalým ruským špionem - do britského Salisbury podle NYT vyrazila proto, že věděla, že nebude moci na svatbu do Ruska přijet. A chtěla jeho požehnání.

Britové ukázali na agenty GRU

Bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni nervově paralytickou látkou Novičok na počátku března v jihoanglickém městě Salisbury.

Oba strávili dlouhé týdny v nemocnici, ale nakonec útok přežili. V červenci však zemřela Britka Dawn Sturgessová, která s látkou Novičok přišla rovněž do styku. Její partner náhodný kontakt s látkou přežil.

Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko. Moskva jakýkoli podíl na otravě odmítá, podle ní chybějí k obvinění jakékoli důkazy. Podle britské premiérky Theresy Mayové ale šlo o operaci schválenou v nejvyšších patrech ruského státu. Podle britských vyšetřovatelů ji provedli dva příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Bulvární list The Daily Mirror uvedl, že Petrov a Boširov byli součástí „vražedného komanda“, které mělo celkem šest členů. Čtyři další lidé byli podle něj „záložním týmem“, který přiletěl do Británie zhruba ve stejné době jako zbylí dva agenti, ale na jiné letiště.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme