Skripalovi byli otráveni jedem Novičok, potvrdila OPCW výsledky britských testů

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila výsledky britských testů v případu otravy Rusa Sergeje Skripala a jeho dcery Julija. Potvrdily to testy ve čtyřech nezávislých laboratoří, stojí podle agentury Reuters ve zprávě, kterou OPCW zveřejnila.

Amsterodam/Londýn (Aktualizováno: 13:50 12. 4. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští experti zasahují u vchodu do nemocnice v Salisbury (otrava Sergeje Skripala).

Britští experti v Salisbury, kde byli otráveni Sergej a Julija Skripalovi. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vyšetřovatelé OPCW „potvrzují závěry Spojeného království, které se týkají identity jedovaté chemikálie, která byla použita v Salisbury,“ cituje Reuters ze zprávy mezinárodní organizace.

'Balík byl doručen, dvě osoby úspěšně odjely.' Britové zachytili depeši související s kauzou Skripal

Číst článek

Britská premiérka Theresa Mayová už před časem uvedla, že k otravě Skripalových v jihoanglickém Salisbury byla použita látka Novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech 20. století v Sovětském svazu.

Ministr zahraničí Boris Johnson se ve čtvrtek po poledni nechal slyšet, že „není pochyb“, že za pokusem o vraždu někdejšího dvojitého agenta stojí Rusko.

Diplomatická roztržka

Sergej a Julija Skripalovi byli otráveni 4. března a nalezeni na lavičce před salisburskou restaurací v hlubokém bezvědomí. Podle Londýna útočníci použili armádní jed zvaný Novičok, vyrobený údajně v bývalém Sovětském svazu.

Julija Skripalová byla počátkem týdne propuštěna z nemocnice a oznámila, že v Británii požádá o politický azyl. Zlepšuje se i zdravotní stav jejího otce. 

Deník The Times v pondělí napsal, že látka byla podána jako pomalu se uvolňující gel, což pachatelům umožnilo včas se vzdálit.

Britská vláda z odpovědnosti za útok obvinila Rusko a vypověděla ze země 23 ruských diplomatů.

Jed Novičok u nás určitě nebyl, tvrdí odborník. Osočení od Ruska chápe jako uznání českých chemiků

Číst článek

K obdobnému kroku se ze solidarity připojily zhruba tři desítky zemí, které vyhostily na 150 ruských diplomatů. Z Prahy museli odcestovat tři lidé, diplomatickou misi v Moskvě museli opustit pro změnu tři Češi.

Kreml od počátku jakékoliv obvinění odmítá. Podle prohlášení vládních a armádních představitelů mohl jed pocházet z některé jiné země, a to včetně Česka a Slovenska. Česká vláda ale něco takového popřela.

miz, jim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme