Skromný člověk, který chtěl být vždy na místě, vzpomíná Češka na novináře Foleyho

Byl to přátelský a velmi skromný člověk. To je u zkušených válečných reportérů vzácnost, vzpomíná na amerického žurnalistu Jamese Foleyho česká novinářka Iva Skochová. Potkali se před lety v americkém online deníku Global Post. Jamese minulý měsíc popravili islámští radikálové jako odplatu za útoky Spojených států amerických.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinář James Foley na archivním snímku po návratu z Libye v roce 2011

Novinář James Foley na archivním snímku po návratu z Libye v roce 2011 | Zdroj: Reuters

„S Jamesem jsme se seznámili v redakci Global Postu. James byl čerstvě po návratu z Libye, kde ho šest týdnů drželi stoupenci Kaddáfího režimu, takže v redakci byla velká sláva, že se James zrovna vrátil,“ popisuje první vzájemné setkání novinářka Iva Skochová.

Tehdy byl ještě důvod k velkým oslavám. Z libyjského zajetí James Foley unikl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co to znamenala smrt Jamese Foleyho pro jeho blízké spolupracovníky, popsala česká novinářka Iva Skochová.

„Nechtěl o tom moc mluvit. On si razil takovou teorii, že čím víc o tom bude mluvit, tím víc dává prostoru těm stoupencům. Navíc byl takový typ, že ze sebe kvůli tomu nechtěl dělat celebritu. To je opravdu docela vzácná vlastnost u někoho, kdo toho prožil tolik, jako toho prožil on,“ oceňuje česká novinářka.

Když se Iva Skochová chystala do Afghánistánu, byl to právě James, který jí pomáhal s přípravou. Po návratu z Libye dělal chvíli v Global Post editora. Brzy chtěl ale zpět do terénu.

„Měl i problém s tím, že mu najednou začaly chodit články od lidí, kteří byli v těch místech. A to pro něj bylo strašně těžké, protože cítil, že tam chce být,“ myslí si Iva Skochová.

Památku Jamese Foleyho uctili i účastníci demonstrace proti syrskému režimu v New Yorku | Foto: Reuters

Sýrie se ale Jamesi Foleymu osudnou. Naposledy kontaktoval redakci v listopadu 2012.

„Poslední člověk, se kterým se tam setkal, byla jedna reportérka, se kterou se měl setkat na tureckých hranicích. A když nepřišel na smluvené místo v určitou hodinu, tak mu začala volat a nemohla se mu dovolat. Nakonec sehnala jeho překladatele a ten jí řekl, že ho unesli,“ líčí Iva Skochová.

Dva roky po americkém novináři pátrala redakce, která spolupracovala s americkou vládou a detektivní agenturou. Podobný scénář se totiž už osvědčil v Libyi. Rodina doufala, že se vše vyřeší diplomatickou cestou. Jenže tentokrát to bylo marné.

„Únosci komunikovali přímo s rodinou Jamese, dožadovali se výkupného přímo od nich,“ připomíná novinářka.

'Musíme začít tam, kde James skončil'

Nakonec Jamese Foleyho islámští radikálové zabili minulý měsíc. Jeho popravu zveřejnili na internetu. Na videu z pouště klečí Foley v oranžovém vězeňském mundúru, za ním stojí černě zahalený muž s nožem v ruce. Varuje Spojené státy americké před další agresí vůči Islámskému státu. Novináři pak podřízne hrdlo.

„Můj editor, který spolupracoval i s Jamesem, říkal, že od té doby, co se to stalo, pořád spí s mobilním telefonem u hlavy, že vlastně nikdy neví, kdo mu bude kdy volat a kdy se kdo dostane do problémů,“ říká Iva Skochová.

Po téhle zkušenosti se nakonec změnil i přístup redaktorů. „Většina lidí to cítí tak, že když tam teď nebude James, pojede tam někdo jiný a musí začít tam, kde on skončil,“ dodává s tím, že čím více se bude o situaci v těchto zemích psát a přinášet očitá svědectví, tím lépe.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme