Státy G20 do bloku přizvou Africkou unii, uskupení tak zastoupí i dalších 54 afrických zemí

Lídři zemí skupiny G20 se shodli, že do tohoto bloku přizvou Africkou unii. Na úvod summitu v Dillí to oznámil indický premiér Naréndra Módí. Jediným regionálním uskupením s členstvím byla dosud Evropská unie a jediným stálým členem z Afriky byla Jihoafrická republika s asi 58 miliony obyvatel. Po letech diplomatických snah Afričanů tedy bude mít na významném mezinárodním fóru zastoupení i dalších 54 afrických zemí.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indický premiér Naréndra Módí na obrazove při summitu G20

Indický premiér Naréndra Módí na obrazove při summitu G20 | Foto: Anushree Fadnavis | Zdroj: Reuters

„Vítáme Africkou unii jako stálého člena a věříme, že její zapojení do G20 bude významným přispěním při řešení globálních výzev,“ stojí v návrhu společného prohlášení summitu, který má k dispozici agentura Reuters.

Členství Africké unie po boku největších ekonomik navrhl Módí už v červnu. Podporu tomuto kroku vyjádřila například německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková či zástupci Brazílie a Kanady.

G20 bez Africké unie zahrnuje 85 procent světového hrubého domácího produktu, 75 procent objemu světového obchodu a dvě třetiny světové populace.

Přijetí Africké unie bude formálně dokončené v průběhu příštího roku, kdy předsednictví G20 po Indii převezme Brazílie, píše Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme