Skupina ozbrojenců zaútočila na čečenský parlament

Parlament v čečenském hlavním městě Grozném se stal terčem útoku. K přepadení došlo v den, kdy Čečensko navštívil ruský ministr vnitra. Podle prezidenta Ramzana Kadyrova bezpečnostní jednotky zastřelily všechny čtyři útočníky a incident tím skončil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočníky zlikvidovali příslušníci zvláštních jednotek | Zdroj: ČTK

Ozbrojenci se dostali na přísně střežené území kolem parlamentu a ministerstva zemědělství. Ve chvíli, kdy přijížděli poslanci jeden z atentátníků odpálil nálož na těle a další tři se prostříleli do budovy a na čas se zabarikádovali v jedné z místností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Čečensku dlouhodobě sleduje novinářka Petra Procházková

Nebylo jasné, zda drželi rukojmí. Předsedu parlamentu se podařilo evakuovat bez zranění. Při boji zemřeli kromě útočníků dva členové ochranky parlamentu, člen hospodářské správy celého objektu a třináct lidí bylo zraněno.

Útočníky zlikvidovalo komendo šesti příslušníků zvláštních jednotek OMON a šesti takzvaných ‚stecnazovců‘. Kdo byli atentátníci a jaký byl jejich cíl se zatím neví. Novinářka Petra Procházková si myslí, že není pravděpodobné, že by se útoku dopustil někdo jiný, než čečenské gerilové jednotky.

Akce čečenské gerily

„Ta skupina není jedna a není centrálně řízena takže nevíme, který z velitelů za tím stojí. S největší pravděpodobností to ale byli členové čečenské gerilové skupiny, která působí na celém severním Kavkazu. Jiná ozbrojená síla, která by mohla provést takovýto útok v oblasti není,“ řekla Procházková.

Skutečnost, že se atentát odehrál na půdě parlamentu je podle Procházkové výjimečné. Zpráv o různých útocích sice přichází ze severního Kavkazu hodně, ale takový útok přímo v Grozném nebyl zaznamenán velmi dlouho.

„Může to znamenat, že gerila se skutečně snaží ukázat, že nabírá nový dech a přestože Kadyrov deklaruje, jak dokonale ovládá Groznyj a celé Čečensko, tak skupinka dobře vycvičených a hlavně dobře motivovaných lidí ukázala, že dokáže přepadnout i parlament,“ dodala Petra Procházková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Českého rozhlasu 6 Libor Dvořák

Také podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka je možné, že šlo o demonstraci síly zbývajících čečenských povstalců. Nahrává tomu i skutečnost, že byl v Grozném ruský ministr vnitra.

Hrozba násilí v Čečensku je podle Dvořáka stále přítomná. Komentátor připomněl nedávný útok na rodinné sídlo vládce země Ramzana Kadyrova ve vesnici Centeroj. V boji se skupinou asi 60 povstalců zahynulo šest policistů, dalších 17 bylo zraněno. Padlo i dvanáct povstalců.

Zdenka Turková, Igor Maňour, Ondřej Černý, Libor Dvořák, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme