Skupina senátorů zváží odvolání k Evropskému soudu

Odpůrci názoru, že je Lisabonská smlouva v souladu s českou ústavou, si budou možná stěžovat u Evropského soudu pro lidská práva. Ústavní soud řekl, že nový evropský dokument v souladu s českým ústavním pořádkem je.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Oberfalzer (ODS), předseda senátní mediální komise

Jiří Oberfalzer (ODS), předseda senátní mediální komise | Foto: Tomáš Adamec

Žádost o posouzení podala skupina senátorů, především z ODS. Zástupce stěžovatelů, senátor Jiří Oberfalzer řekl, že v Česku už žádné další možnosti ohradit se proti tomu nemají.

Senátoři ale zváží ale, zda se obrátí na Evropský soud pro lidská práva, protože se domnívají, že jim nebyl dopřán spravedlivý proces za předem daných podmínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Payne mluvil o verdiktu ústavního soudu.

"Ústavní soud v průběhu procesu změnil pravidla. Přenesl povinnost posuzovat ústavnost na navrhovatele a sám se z této úlohy, která je mu dána ústavou, vyvlékl," domnívá se Oberfalzer.

Z verdiktu ústavního soudu není příliš nadšený ani poradce prezidenta republiky Jiří Payne. "Je mi líto, že řadu otázek, které byly vzneseny, nezodpověděl," řekl Payne.

Podle něj přinese Lisabonská smlouva veliké utrpení a bolest. "Není jiná cesta, jak získat demokracii zpátky, než začít o ní bojovat," tvrdí poradce Václava Klause.

Kdy by mohl Klaus smlouvu ratifikovat, se ale Payne netroufl odhadnout.

Vladan Dokoupil, Ondřej Černý, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme