Vzpoura proti Madurovi. Skupina vojáků vyzvala k rebelii, venezuelská vláda ji potlačila
Skupina vojáků ve venezuelském městě Valencia v neděli vyhlásila rebelii proti vládě prezidenta Nicoláse Madura a vyzvala ostatní vojáky a policisty v zemi, aby se k ní připojili. Vojáci ve Valencii uvedli, že nejde o převrat, ale o snahu obnovit ústavní pořádek v zemi. Venezuelská vláda vzpouru následně potlačila. Minimálně jeden člověk přišel o život.
Místopředseda vládní socialistické strany Diosdado Cabello podle agentury Reuters už dříve oznámil, že jde o "teroristický útok". Posléze uvedl, že vzpoura "teroristů" v Naguanagua byla potlačena. Naguanagua tvoří s Valencií městskou aglomeraci.
Úřady později oznámily, že zemřel jeden člověk a druhý byl vážně zraněn. Neuvedly, zda šlo o vojáky či civilisty.
Při zásahu proti rebelii bylo zatčeno sedm lidí, několika se podařilo uprchnout. Podle venezuelských úřadů byly z kasáren ukradeny zbraně. Deník El Nacional informoval, že na silnicích do Caracasu policie zastavuje a kontroluje auta a že v metropoli jsou také kontrolovány vojenské posádky.
'Tady není žádná humanitární krize, máme tu lásku.' Ve Venezuele poprvé zasedlo Ústavodárné shromáždění
Číst článek
„Vyhlašujeme legitimní rebelii a stojíme při statečném lidu Venezuely, neuznáváme vražednou tyranii Nicoláse Madura," uvedl kapitán Juan Caguaripano na videu zveřejněném na sociálních sítích. Se skupinou asi dvaceti ozbrojených vojáků za zády dodal, že cílem jejich vzpoury je obnovení ústavního pořádku, aby byla země zachráněna před totální destrukcí.
Španělský list El País napsal, že na kapitána Caguaripana je od roku 2014 vydán zatykač kvůli účasti na plánu svrhnout prezidenta Madura. Za tento plán, zvaný Modrý převrat, byli už odsouzeni tři generálové venezuelského letectva.
Kapitán v prohlášení vyzval všechny vojáky a policisty země, aby se k jeho skupině připojili. Uvedl rovněž, že jeho skupina podporuje parlament. Ten vzešel z voleb v prosinci 2015 a většinu v něm má opozice. Práci poslanců ale od té doby blokuje nejvyšší soud nakloněný prezidentovi.
„Potřebujeme čestné politiky, kteří odstraní zkorumpované vedení, jež zradilo lid. Požadujeme okamžité ustavení přechodné vlády a svobodné volby," uvedl rovněž kapitán. Proslov zakončil slovy "Ať žije svoboda a zemře tyranie!"
Vzpoura jednotky ve městě Naguanagua poblíž Valencie, která leží na severu země ve státě Carabobo, přichází den poté, co nové Ústavodárné shromáždění odvolalo generální prokurátorku Luisu Ortegovou, kritizující vládu prezidenta Madura. Toto shromáždění vzešlo z voleb, které bojkotovala opozice a které jako nedemokratické a neústavní označila řada států, včetně USA.
Ve Venezuele už od dubna trvají téměř každodenní protesty proti vládě, kterou opozice viní z ekonomické a politické krize. Demonstrace, proti nimž tvrdě zasahuje policie, si vyžádaly už přes 120 obětí.
Venezuelský režim tvrdí, že armáda stojí na jeho straně. Podle opozice ale roste počet vojáků, včetně důstojníků, kterým se nelíbí užití síly proti demonstrantům a autoritářský způsob vlády prezidenta Madura. Od dubna byly pozatýkány nejméně dvě desítky armádních důstojníků, které vláda viní z „rebelie a zrady".