Skythský bojovník ležel pod zemí 2500 let

Slovem "senzační" označují odborníci nález mumie skythského bojovníka v mongolské části pohoří Altaj. Pozoruhodně zachované tělo našel koncem července společný německo-mongolsko-ruský tým archeologů. Nález unikátního hrobu v trvale zmrzlé půdě, přirovnávají dokonce někteří k objevu "ledového muže" Ötziho před patnácti lety. Náš berlínský zpravodaj Jiří Hošek se setkal s jedním ze šéfů úspěšné expedice, prezidentem Německého archeologického ústavu Hermannem Parzingerem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové nad hrobem mumie

Archeologové nad hrobem mumie | Foto: Německý archeologický ústav

Mohyly Skythů, příslušníků kočovných kmenů íránského původu, najdeme ve všech částech pohoří Altaj. To dnes zasahuje na území čtyř států - Ruska, Mongolska, Kazachstánu a Číny. Systematický průzkum prováděli zatím jen ruští archeologové v severní části Altaje. Díky nálezům neporušených hrobek se podařilo získat podrobné informace o životě mocných Skythů, kterým se v 5. století před n. l. podařilo proniknout až do Karpat a Sedmihradska. Skythové pohřební komoru po uložení nebožtíka vždy naplnili vodou, která zmrzla a díky extrémně chladnému klimatu ve vysoké nadmořské výšce už nikdy neroztála. V takzvaně ledových čočkách tak zůstala zachována spousta organického materiálu, který se pro vědce stal pravou studnicí poznání. Podobné to bylo i v případě nejnovějšího objevu na mongolské straně hranice, vysvětluje profesor Parzinger.

"Bojovník neležel uvnitř ledové čočky, ale na ní. To, že nevězel v ledu, podstatně zjednodušilo vyprošťování mumie. Jinak by nám to bývalo trvalo celé týdny. Na druhou stranu se ale tělo válečníka nezachovalo tak dokonale, než kdyby bylo uvězněné v ledu," dodává Hermann Parzinger, který právě kvůli tomu staví objev Ötziho na rakousko-italském pomezí přece jen o něco výš.

Archeologický tým měl bezesporu velké štěstí. Neporušené místo posledního odpočinku skythského válečníka z doby před 2500 lety našel vedle řady vyloupených hrobů.

"V hrobce nechyběla dřevěná miska, která stála na čtyřech nohách. Na ní bylo jídlo pro posmrtný život. Podle kostí tam musel být pořádný kus ovčího masa a taky nůž, aby si mohl nebožtík všechno naporcovat. Ledová čočka bohužel tlačila tělo proti dřevenému příklopu a tak se obličejová část lebky rozdrtila. Na temeni se ale dochovalo několik blond vlasů. Nevíme jestli byl válečník skutečně blonďák nebo jestli mu vlasy v hrobce v průběhu staletí nebo vlastně tisíciletí nezesvětlaly."

Nadšení vyvolal u archeologů taky skvostný kožich, ve kterém byl bojovník pohřben, i bohatě zdobená čapka. V hrobce se našly i zbraně - luk a šípy, dýka i cosi nápadně připomínající cepín. Na velkolepý objev se zaletěl podívat i mongolský prezident, který pak dal k dispozici vládní vrtulník pro rychlou a bezpečnou přepravu mumie k dalším testům do Ulánbátáru. Ty by měly přinést odpovědi na další otázky, třeba na co válečník ve věku mezi třiceti a čtyřiceti lety vlastně zemřel.

"Nevím, co se stane, až specialisté odstraní kožich, ale jsem si skoro jistý, že tělo nebude možné vystavit. Pro vědecké účely ale má tento objev obrovský význam. Stejně jako v případě Ötziho se pokusíme rekonstruovat tvář mrtvého. Určitě ale najdeme nějakou podobu nálezu, kterou bude možné představit veřejnosti."

Tým profesora Parzingera zkoumal mongolskou část Altaje zrovna v době, kdy v Německu vrcholilo fotbalové mistrovství světa. Díky mongolské pohostinnosti ale archeologové nezůstali ochuzeni ani o tento zážitek.

"Mongolští pohraničníci nám řekli, že přece není možné, abychom tady pracovali na vykopávkách a neviděli fotbalový šampionát a tak nám půjčili vlastní satelitní přijímač," dodal profesor Hermann Parzinger.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme