Slaná voda vyhání Bangladéšany z obydlí
Rostoucí hladina světový oceánů ohrožuje miliony lidí. Nejznámějším příkladem je Bangladéš, kde už dnes jsou lidé nuceni opouštět své domovy.
Vědci připouští, že přesné odhady nejsou možné kvůli nedostatku dat. I malý přírůstek ale může mít velký dopad. A třeba město New York se obává, že v budoucnu by mohlo zmizet pod hladinou moře. Nejde ale jen o teoretický problém. Na druhém konci světa moře vyhání lidi z domovů už dnes.
„Známý případ je Bangladéš, kde ústí Ganga a Brahmapútra. Kde žijí miliony lidí. Tam potíže začínají už dnes.“
Nejde zatím o biblickou katastrofu. Podle Jana Doležala z insitutu Glopolis, který se následky klimatických změn zabývá, jde spíše o plíživý problém.
„Mnoho lidí v důsledku vzestupu hladin moře, zasolování zdrojů pitné vody už muselo opustit své domovy.“
Sůl totiž zamořuje zemědělskou půdu, která se tak stává prakticky nepoužitelnou.
„Je problém nejen v pěstování rostlin, ale třeba lidé pak nemají vodu na vaření, pití. Musí prát ve slané vodě,“ připomíná Doležal.
Každý další centimetr mořské hladiny podle Jana Doležela ohrožuje životy milionů lidí.
Lidé se nakonec možná budou muset přizpůsobit nové realitě. Globální oteplování je zčásti přirozený proces. A víme, že v minulosti byla hladina světových oceánů mnohem vyšší.
To se může opakovat. Že by lidé i v takovém světě dokázali žít, dokazují v Bangladeši už dnes.
„Jedno z adaptačních opatření, které je úspěšné, je v Bangladéši, kde vytvářejí takové plovoucí vory, na nich mohou předpěstovat sazenice, které když voda opadne, mohou dále pěstovat.“