Slavná britská letadlová loď Ark Royal dosloužila

Britské námořnictvo dostává pokyn v rámci úsporných opatření odstavit slavnou letadlovou loď Ark Royal. Původně měla sloužit až do roku 2014, britská obrana se ji však zbavuje v rámci úsporných opatření už teď. Spolu s Ark Royal zároveň končí významná éra britského námořnictva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká letadlová loď USS Nimitz | Foto: Robert Mikoláš

Letadlová loď Ark Royal je pátá válečná loď toho jména v historii britského námořnictva. První z nich, vlajková loď postavená pro sira Waltera Raleighe, sloužila ve válce se Španělskem koncem 16.století. Další zasáhla za l.světové války a třetí se vyznamenala za druhé světové války, například v kampani proti německým ponorkám, ale byla potopena německým torpédem nedaleko Gibraltaru v roce 1941.

Nynější loď Ark Royal o výtlaku 20 tisíc tun, která bude odstavena v rámci úsporných opatření, zahájila službu v roce 1985. Zúčastnila se konfliktu na Balkáně a sehrála klíčovou roli při invazi do Iráku v roce 2003.

Je základnou pro celou řadu letadel a vrtulníků jako jsou Lynx, Apache a trysková stíhačka s kolmým startem Harrier jet.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme