Slavná želva Harriet slaví 175. narozeniny

Obří želva jménem Harriet, která je součástí původní sbírky Charlese Darwina z Galapág, se dožívá 175 let. Tato údajně nejstarší žijící bytost na světě byla jedna ze čtyř obřích želv, které Charles Darwin přivezl na lodi Beagle z výpravy na tichomořské souostroví Galapágy v roce 1835.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Želva | Foto: Jan Rosenauer

Tehdy jí bylo pět let a královna Viktorie byla ještě teenager. Timesy z ll.října 1830 přinesly zprávu o smrti plukovníka Montgomeryho v souboji kvůli psu, zatímco kapitán Ramsay přišel o život v souboji kvůli služebné.

Loď Beagle se čtyřmi obřími želvami a Darwinem přistála v jihoanglickém přístavu Plymouthu v říjnu roku 1836, ale želvy tehdy onemocněly. Dvě z nich se nedožily následujícího jara. Harriet je z těch zbylých dvou, které se uzdravily.

Prvních 124 let jejího života pečovatelé považovali Harriet omylem za mužského tvora. Někteří odborníci však zpochybňují její původ. Přiznal to ředitel oddělení plazů a ryb přírodovědeckého muzea v Londýně Colin McCarthy.

Podle jedné teorie pživezl Harriet do Anglie Darwinův spolupracovník John Wickham teprve v roce 1841. Američtí odborníci provedli u Harriet rozbor DNA a dospěli k závěru, že tato obří želva definitivně pochází z ostrova Santa Cruz v souostroví Galapágy. Nikdo však nepochybuje o věku Harriet.

Podle redakčního článku v listě Times by Charles Darwin pravděpodobně přišel na teorii vývoje i kdyby Harriet z Galapág nepřivezl. Nicméně Darwin se rád chlubíval, že pozná z kterého ostrova želva pochází z pouhého pohledu na ni. Svou převratnou knihu o původu druhů vydal v roce 1859.

Harriet má jen kolem dvanácti potomků, což je podle zpravodaje listu Times částečně její chyba. Harriet totiž stále ovuluje, ale druha neměla už více než sto let. Dnes žije v australské zoologické zahradě na zlatonosném pobřeží Queenslandu.

Její oblíbenou stravou jsou baklažány, fazole a petržel. Kdo ví? Možná že právě tato strava je tajemstvím jejího úctyhodného věku.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme