Slavnostní oběd britské královny Alžběty II. kritizovali zastánci lidských práv

Britská královna Alžběta II. uspořádala na zámku Windsor slavnostní oběd. Šlo o oslavu šedesáti let na trůnu. Slavnosti se zúčastnili monarchové z dalších 26 zemí z celého světa. Setkání ale vyvolalo větší kontroverzi, než by si patrně sama oslavenkyně přála.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. a světoví monarchové | Zdroj: Reuters

K obědu se podávalo jehněčí z windsorského stáda s bramborem a bohatou zeleninovou oblohou. Královna nicméně stolovala nejméně s dvěma monarchy, jejichž přítomnost kritizovali britští zastánci lidských práv.

Bahrajnský král Khalifa stojí v čele režimu, který podle nich násilím potlačuje pokojné demonstrace. A swazijský král Mswati podle nich drží své poddané v chudobě, zatímco sám žije v přepychu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Británii Ivan Kytka v Odpoledním Radiožurnálu

Podobné kritice královská rodina čelila například při svatbě prince Williama, na kterou měl přijet i bahrajnský princ v době, kdy Arabské jaro dorazilo do Bahrajnu a tamější režim se velice nevybíravě počínal se svými odpůrci. Bahrajnský princ ale nakonec nedorazil.

Stejně kritické hlasy se ozývají i například tehdy, když do Británie přijede čínský premiér nebo prezident a součástí jejich návštěvy je i setkání s britskou panovnicí. Vina na panovnici ale padá jen částečná, protože protokoly velice podrobně schvaluje britské ministerstvo zahraničí.

Jak poznamenal zpravodaj BBC z královského dvora Peter Hunt, podobná setkání na královské úrovni jsou velice řídká. A Buckinghamský palác na tom nehodlá nic měnit.

Britský princ William (vpravo) se svou ženou Catherine a princ Harry | Foto: Reuters

Princezna Alžběta se narodila v Londýně a ve svých 25 letech byla s manželem na návštěvě v Keni, kde ji zastihla zpráva o otcově úmrtí. Na trůnu tak je již rovných šedesát let. Rekord v Británii stále drží královna Viktorie, která vládla ještě o tři roky déle.

Každopádně program diamantového jubilea Alžběty II. je skutečně pestrý a bohatý. Mnozí obdivují to, jak královna ve svých 86 letech vyráží každý den do jiného koutu Velké Británie, kde je po celou dobu návštěvy středem pozornosti. Obecně se Alžběta II. ve Velké Británii a celém Commonwealthu těší velké oblibě. Pokaždé, když se objeví na veřejnosti, je to za velké pozornosti Britů.

Ivan Kytka, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme