Slavný britský dramatik Harold Pinter zemřel

Světoznámý britský dramatik Harold Pinter, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2005 je mrtev. Oznámila to spisovatelova manželka. Pinter, který je považovaný za nejvýznamnějšího představitele britského dramatu druhé poloviny 20. století, zemřel v Londýně ve věku 78 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský dramatik Harold Pinter | Zdroj: ČTK

V jednom z posledních televizních rozhovorů Harold Pinter uvedl: "Jako spisovatel, jako dramatik, se přibližujete k realitě z mnoha různých perspektiv. Díváte se na svět, jako na křišťálovou kouli, díváte se, jak se v ní lámou paprsky světla. Toto je můj přístup k realitě."

Pinter, ovlivněný absurdním divadlem, napsal řadu divadelních her, nejznámějšími se staly "Mechanický číšník" a "Správce". Pinter, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2005, ale působil i jako básník, herec, divadelní režisér i filmový scénárista.

Do podoby filmového scénáře převedl i román Johna Fowlese Francouzova milenka. Ve filmu z roku 1981 zazářili Maryl Streepová a Jeremy Irons.

Harold Pinter se narodil v Londýně v roce 1930 jako syn krejčího portugalsko-židovského původu. Strávil dva semestry na Královské akademii dramatických umění RADA a pak se rok potuloval, jak sám vypravoval. Tehdy se začaly formovat jeho politické názory a v roce 1949 odmítl nastoupit základní vojenskou službu.

V poslední době byl Pinter odpůrcem války v Iráku a kritikem amerického prezidenta Bushe i britského premiéra Blaira. Dlouhá léta se přátelil s českým exprezidentem Václavem Havlem, který vyjádřil smutek na Pinterovým odchodem.

Přečtěte si také:
Nobelovu cenu za literaturu dostal britský dramatik Pinter

Jaromír Marek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme