Slavný Čůrající chlapeček se oblékl do vězeňského

Slavná bruselská soška Čůrajícího chlapečka dnes byla ve vězeňském mundůru. Oblékli ho do něj aktivisté z nevládních organizací. Proč? Na to odpoví reportáž bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čůrající chlapeček ve vězeňském

Čůrající chlapeček ve vězeňském | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Nedaleko světoznámé sochy Manneken Pis bylo živ. Spolu s několika dalšími novináři jsme ale dotazy u demonstrujících žen brzy zjistili, že jsme sice ve správný čas takřka na správném místě, ale na nesprávné demonstraci.

Šlo o zaměstnankyně Center pro plánované rodičovství, které protestovaly proti tomu, že jim zodpovědné ministerstvo nezvýšilo dotace tak, jak slíbilo. Po tomto krátkém tápání už se nám podařilo najít tu správnou demonstraci.

Přímo u světoznámé sošky je relativní klid. Chlapeček už má na sobě vězeňské šaty a velký plakát informuje, že to je na protest proti věznění mladých mužů, kteří nechtějí nastoupit základní vojenskou službu, především ve Finsku.

Jussi Hermaja je z organizace Matka Země, která je belgickou součástí mezinárodní sítě Přátelé Země. "Například v Turecku, Řecku a ve Finsku jsou ve vězení desítky mladých mužů, kteří odmítají službu v armádě," říká Jussi.

V případě Finska jde asi o sedm desítek lidí, alespoň to tvrdí mezinárodně uznávaná organizace Amnesty International. Jussiho kolega , Fin Kim Langer, chodí kolem, rozdává letáky a těm, kdo o to stojí, vypočítává důvody, proč on sám nemohl nastoupit na vojnu.

"Armáda je struktura ve společnosti, kterou nemohu podporovat, protože je založená na násilí. Nemůže vyřešit hlavní problémy, kterým svět v roce 2006 čelí. Ty jsou hlavně ekonomické nebo se týkají životního prostředí. To se nadá řešit tím, že se budou podnikat vojenské akce, nebo tím, že mladí muži budou muset absolvovat vojenskou službu," tvrdí Kim.

Namítám, že ve Finsku stejně jako v jiných evropských zemích existuje civilní služba. Copak to není přijatelná alternativa, pokud někomu vadí nosit zbraň?

"Nejkratší doba vojenské služby je ve Finsku šest měsíců. Jenže civilní služba je na 13 měsíců, takže i ona je svým způsobem trest. Mladí muži, kteří ji absolvují slouží státu jako levná pracovní síla, to je všechno," oponuje Kim.

Při vší úctě k protestu proti údajnému potlačování lidských práv mladých Finů, nestálo by za to demonstrovat spíš třeba proti potlačování práv mladých Rusů? Ti koneckonců mohou skončit na vojně třeba v Čečensku. Navíc jsou poměry v ruské armádě podle zpráv mezinárodních organizací pro rekruty často až neuvěřitelně kruté, především kvůli šikaně.

"Samozřejmě, že jsou problémy v zemích, jako Bělorusko nebo Rusko, kde neexistuje alternativní služba a odmítači vojenské služby jsou pronásledováni. Jenže ve Finsku jsou příští neděli prezidentské volby, a proto se organizátoři rozhodli zdůraznit situaci právě v této severské zemi," vysvětluje Jussi Hermaja.

Bruselský chlapeček, dnes ve vězeňském, na to jako obvykle neříká nic. Jen čůrá a čůrá.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme