Slavný hrdina belgických kreslených seriálů Tintin slaví osmdesátiny

Neohrožený reportér. Mladík hájící dobro a spravedlnost. Vždy doprovázený věrným psíkem Filutou. To je Tintin, několik desetiletí nejoblíbenější hrdina kreslených příběhů v Belgii. Svou zemi proslavil hlavně v západní Evropě. Zrodil se právě před 80 lety, kdy se v jednom bruselském časopise objevil první příběh o něm.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tintin, hrdina belgických kreslených seriálů

Tintin, hrdina belgických kreslených seriálů | Zdroj: ČTK

Než mohl Tintin promluvit na diváky animovaných seriálů, oslovil miliony malých i velkých čtenářů komiksových knížek hlavně v Belgii a Francii. Jeho příběhy se ale dočkaly překladu do 50 jazyků. Knížek se 24 sériemi dobrodružství mladého reportéra se prodalo přes 200 milionů kusů.

Poprvé se postavička blonďatého kluka objevila 10. ledna 1929 v dětské příloze bruselského katolického týdeníku Le Vingtieme Siecle. Byl to příběh Tintina v zemi Sovětů. Po belgickém reportérovi slídí bolševická tajná policie. Mladý novinář jí ale s důvtipem uniká a zesměšňuje komunistický režim.

V dalších knížkách se Tintin vydal třeba do někdejší belgické kolonie Kongo, za americkými Indiány, do egyptských hrobek nebo také na Měsíc. Autorem slavné postavičky byl kreslíř Georges Remi, kterého ale milovníci komiksů znají pod jménem Hergé. Ani po 80 letech neztratil jím vytvořený hrdina pro belgické čtenáře svůj půvab.

"Knížky o Tintinovi se vždy dobře prodávaly. Stále jsou lidé, kteří je čtou. Proto mají tyto knížky v mém obchodě své pevné místo. Každý týden musím regál s nimi doplňovat a objednávat nové," říká majitel jednoho z bruselských knihkupectví, která se specializují na komiksové publikace Eric Coune.

Postavička Tintina se podle něj už stala součástí belgického folklóru. Stejně jako další komisky, které Belgičané moc rádi čtou, jako čokoládové pralinky nebo pivo.

Frankofonní region Valonsko dokonce letošek vyhlásil rokem komiksu. 80. výročí zrodu Tintina připomene například jeho festival na začátku května ve správním středisku Valonska Namuru a otevření nově postaveného muzea kreslených příběhů nazvaného podle autora slavné postavičky "Hergé" ve městě Louvain la Neuve.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme