Sledovali jsme ONLINE: Být, či nebýt v EU? Britové hlasují v historickém referendu

Přes 46 milionů oprávněných voličů může dnes poslat Spojené království pryč z Evropské unie. Výsledek referenda dopředu těžko odhadovat, průzkumy veřejného mínění totiž ukazují, že tábory zastánců a odpůrců vystoupení z osmadvacítky jsou mimořádně vyrovnané. Volební místnosti se otevřely v osm hodin ráno (SELČ).

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britové hlasují v referendu, které rozhodne o setrvání země v Evropské unii

Britové hlasují v referendu, které rozhodne o setrvání země v Evropské unii | Zdroj: Reuters

Ti, kteří nechtějí osmadvacítku opustit, argumentují tím, že členství Velké Británii přináší řadu výhod v oblasti obchodu nebo cestování. Připomínají, že Evropská unie zajistila stabilitu ostrovního království a také bezpečí na evropském kontinentě. Kromě toho je unie jako celek silnějším hráčem na mezinárodní scéně než jednotlivé státy.

Oproti tomu takzvaní Brexiters tvrdí, že Británii bude mimo unii lépe, protože bude moct rozhodovat sama o sobě. Sama rozhodne, kolik migrantů přijme, jak bude regulovat například svůj pracovní trh a nebude muset unii finančně přispívat za členství.

 

Podle analytika z Ústavu mezinárodních vztahů Benejamina Tallise byla kampaň na obou stranách velmi vyostřená a nenávistná.

„Kampaň obou táborů byla příšerná. Je to blok nenávisti proti bloku strachu. A to není dobrý způsob, jak dělat politiku. Je to odporný populismus a ta nejhorší politika strachu. Myslím, že obě strany hrají stylem – všechno, nebo nic. Je to ten druh politiky, který říká, že není žádná alternativa, což je politika braní rukojmích. A to není rozumný nebo dospělý přístup,“ popisuje.

Na kampaň navíc před pár dny vrhla stín vražda labouristické poslankyně Jo Coxové. Ta byla pro setrvání Velké Británie v Evropské unii. V souvislosti s její násilnou smrtí se v médiích hodně spekulovalo o tom, jestli tato tragédie může přimět voliče, aby ze soucitu hlasovali tak, jak by hlasovala Coxová. Ze sociologických anket ale nic takového nevyplynulo.

Co se týče rozložení sil na politické scéně, členství v Evropské unii podporují všechny velké britské strany, velké firmy, mezinárodní instituce i zahraniční spojenci Británie.

Jenže zastánce Brexitu zároveň najdeme napříč stranami a institucemi. Podle průzkumu se zdá, že vystoupení z osmadvacítky podporují zejména starší voliči v Anglii, lidé žijící na venkově a v menších městech. V unii by naopak chtěli zůstat spíše mladí lidé a obyvatelé velkých a univerzitních měst.

Pokud jde o Skotsko a Severní Irsko, tak tam jsou nálady spíše pro evropské, a to na venkově i ve městech.

Výsledek britského referenda bude důležitý i pro Evropskou unii. Mnozí analytici tvrdí, že se dá čekat hlubší reforma osmadvacítky. O vztahu k unii nepřemýšlí jen Britové, ale i občané dalších členských zemí, ať už je to kvůli migrační krizi nebo ekonomickým otázkám.

Podle analytika Benejamina Tallise diskuse o reformě osmadvacítky přijde, ať už dnes budou Britové hlasovat tak nebo onak.

„Pokud existuje něco, co přinutí naše politiky zpozornět a pro změnu místo řečnění také jednou poslouchat, tak je to právě chvíle, kdy jdou voliči hlasovat. Pokud zvítězí zastánci setrvání Británie v unii, můžeme to považovat za užitečné popostrčení EU směrem k reformě. Pokud vyhrají ti, co chtějí odejít, bude co nejrychlejší reforma unie naprostou nutností. Ale to se už možná budeme bavit o zásadnější restrukturalizaci a redefinování toho, čím má Evropská unie být,“ konstatuje.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme