Sledovali jsme ONLINE: Lídři zemí EU se sjeli do Bruselu. Mimořádný summit řešil migrační krizi
Státy Evropské unie se budou snažit co nejvíc snížit počet uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy. Na mimořádném summitu v Bruselu by se na tom dnes měli dohodnout lídři členských zemí osmadvacítky. Českou republiku zastupuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Premiéři a prezidenti členských států budou jednat například o výrazném posílení ostrahy evropských hranic nebo navýšení finanční pomoci zemím jako je Turecko, Jordánsko nebo Libanon.
EU by chtěla zlepšit podmínky v tamních uprchlických táborech, aby měli běženci méně důvodů odcházet masivně do Evropy.
„Bylo by zcela mylné, aby Evropa říkala, že to nezvládne. Zvládne, ale musí být více angažovaná ve světě," řekla dnes před začátkem summitu německá kancléřka Angela Merkelová.
Lídři zemí EU se sjeli do Bruselu. Začal mimořádný summit k migraci. Jednání na místě sleduje i zpravodaj ČRo Ondřej Houska
Včera se také konala schůzka ministrů vnitra zemí EU. Ti schválili kvalifikovanou většinou kvóty pro rozdělení 120 tisíc uprchlíků. Proti se postavilo Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Finsko se hlasování zdrželo.
Česko tak zřejmě bude muset přijmout zhruba 1600 běženců, během přibližně dalšího roku pak 1400 dalších uprchlíků.
Na dnešním jednání už ale politici o kvótách jednat nebudou. Předseda summitu Donald Tusk řekl, že země Evropské unie už by se měly přestat kvůli kvótám hádat. Místo toho je podle něj čas na konkrétní akce, které by počet běženců omezily. S tím souhlasí i český premiér Bohuslav Sobotka, který se už nechce ke kvótám vracet.
EU chce dát Turecku miliardu eur na zlepšení podmínek v uprchlických táborech
Číst článek