Sledovali jsme ONLINE: Pátrání po obětech z airbusu pokračuje, na místo dorazili i státníci

Ve Francii pokračují záchranné práce v oblasti, kde se zřítil Airbus A320, který letěl z Barcelony a Düsseldorfu. Nikdo ze 150 cestujících nepřežil. Už včera se podařilo najít první černou skříňku. Podle úřadů je poškozená, ale dá se analyzovat. Na místo dnes dorazili první příbuzní obětí a také státníci ze tří zemí, německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a španělský premiér Mariano Rajoy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a španělský premiér Mariano Rajoy uctili oběti leteckého neštěstí ve francouzských Alpách | Zdroj: Reuters

Záchranné týmy se v této fázi operace soustřeďují především na nalezení těl cestujících. Pátrání znesnadňuje náročný terén, letadlo totiž dopadlo do špatně přístupné oblasti.

„Trosky jsou rozptýlené na asi 4 hektarech v různých nadmořských výškách. Vzdálenost mezi místem nárazu a konečným dopadem má přes půl kilometru. Údolí jsou tu hluboká 60 metrů a to nejširší má 300 metrů,“ popsal složitý horský terén šéf hasičského záchranného týmu Frederic Petitjean.

Záchranáře tak dopravují na místo neštěstí vrtulníky. Ty by měly během dne vzlétnout také s rodinnými příslušníky, kteří budou mít možnost se z výšky podívat na místo tragédie.

Centrum si záchranné složky zbudovaly ve městečku Seyne les Alpes, které leží asi 7 kilometrů od místa neštěstí. Tam už dorazili také první blízcí obětí. Radnice jim zajistila ubytování, zřídila kapli a na místě je také tým lidí, kteří se o pozůstalé postarají.

Blízko místa neštěstí se dnes sešli také státníci ze tří zemí, které tragédie zasáhla nejvíc. Hold obětem vzdala německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident François Hollande a španělský premiér Mariano Rajoy.


Týmy expertů dnes také začaly zkoumat první černou skříňku, kterou se podařilo najít. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve řekl, že je poškozená. Informace o tom, co se na palubě letadla vlastně stalo, by podle minstra přesto měla nést a odborníci by je prý měli být schopni přečíst.

Černá skříňka nahrává komunikaci v pilotní kabině a letové údaje | Foto: ČTK

O příčinách pádu se zatím spíš spekuluje, a to hlavně na základě toho, co médiím řekli lidé z francouzského ředitelství pro civilní letectví a ze společnosti Germanwings. Ví se, že letadlo začalo prudce klesat krátce poté, co se dostalo na svou letovou výšku do 12 kilometrů. Experti se zatím přiklánějí k názoru, že nehodu zavinila technická závada.

Šéf Lufthansy ujišťuje, že zřícené letadlo bylo ve výborném technickém stavu

Číst článek

Vyšetřování havárie vedou francouzské složky, na pomoc jim ale přijeli také kolegové z Německa a Španělska. Pomáhají také týmy aerolinek Lufthansa i výrobce zříceného letadla, společnost Airbus.

V německém Halternu hoří stovky svíček, v letadle zahynula téměř celá jedna třída

Číst článek

Většinu obětí tvoří Němci a Španělé. Při neštěstí ale zemřeli i občané Velké Británie, USA, Belgie, Mexika, Venezuely, Austrálie a dalších států. Přesnou skladbu pasažérů aerolinky ještě nepotvrdily.

Manažer Germanwings Thomas Winkelmann dnes uvedl, že společnost stále hledá kontakt na 27 pozůstalých obětí. U některých obětí se podle něj stále nedaří zjistit národnost, hlavně kvůli jejich dvojímu občanství.

Jisté je, že v letadle sedělo 16 žáků gymnázia v německém Halternu, které doprovázeli dva učitelé. Také düsseldorfská opera potvrdila, že na palubě byl pěvec Oleg Bryjak, který se vracel z hostování v barcelonské opeře. O život přišla i německá kontraaltistka Maria Radnerová, která cestovala s manželem a malým dítětem.

Winklemann dnes také řekl, že šok mezi zaměstnanci Germanwings je velký, a proto část letů společnosti vypravují jiné aerolinie jako projev solidarity. Germanwings zítra vypraví pro pozůstalé zvláštní lety z Düsseldorfu a Barcelony k místu neštěstí.

Germanwings jsou dceřinou společností německé Lufthansy. Ve své flotile mají asi 85 letadel a zaměstnávají přes 2000 lidí. Ročně společnost přepraví 16 milionů cestujících. Létá do 87 destinací po celém světě – od roku 2003 také do Prahy. Žádné její letadlo v minulosti nehavarovalo.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme