Sledovali jsme ONLINE: Premiér Fico i přes propad vyhrál volby a pokusí se sestavit vládu

Slovensko bude po parlamentních volbách nejspíš čekat složité vyjednávání o nové vládě. Sečteny jsou téměř všechny hlasy a zdá se, že do Slovenské národní rady půjde osm politických stran. Výrazně oslabila dosavadní vládní strana Smer premiéra Roberta Fica, která by měla získat okolo 29 procent hlasů. Strana tak sice počtvrté v řadě volby vyhraje, existuje ale možnost, že by vládu sestavily menší pravicové strany, včetně těch krajně pravicových.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico se jako vítěz parlamentních voleb pokusí sestavit novou vládu

Slovenský premiér Robert Fico se jako vítěz parlamentních voleb pokusí sestavit novou vládu | Zdroj: Reuters

Smer dostal podle odhadu 28,4 procenta hlasů. To je výrazně méně, než mu předpovídaly průzkumy veřejného mínění a zároveň výrazná ztráta oproti volbám v roce 2012, kdy Ficova strana získala 44,4 procenta hlasů.

Tento výsledek by znamenal, že Směr-SD ve 150členné Národní radě, kde má nyní 83 poslanců, obsadí pouze 50 křesel.

„Za nás řeknu, že jsme čekali výsledek vyšší asi o čtyři až pět procent. Přesto jsme počtvrté za sebou vyhráli parlamentní volby a vzniká povinnost pokusit se sestavit smysluplnou a stabilní vládu. Nebude to snadné. To říkám velmi jasně,“ zdůraznil Robert Fico.

Druhou příčku zatím obsadila strana Svoboda a Solidarita (SaS) s 12 procenty hlasů. Její předseda Richard Sulík se na základě těchto výsledků označil za skutečného vítěze voleb s tím, že by chtěl sestavit koaliční vládu pravicových stran.

Těsně třetí jsou Obyčejní Lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO-NOVA) s 11 procenty.

Uspělo i několik populistických uskupení a také krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko bánskobystrického hejtmana Mariana Kotleby. Ta získala 8,1 procenta hlasů.

Naopak strana Síť, která měla být podle většiny sondáží hlavním vyzývatelem Směru-SD, skončila až na sedmém místě se ziskem 5,5 procenta hlasů.

Volební účast se pohybuje těsně pod 60ti procenty, což je výrazně víc než ve volbách minulých. Hodně lidí volilo především ve velkých městech a na západě země, kde se účast zpravidla pohybuje i vysoko přes 60 procent. Tradičně nižší je na východě.

O 150 poslaneckých mandátů usilovalo více než 20 stran a hnutí. Podmínkou pro vstup do parlamentu je zisk alespoň pěti procent hlasů.

Volby do Národní rady Slovenské republiky 1994 - 2012 | Foto: Český rozhlas

ČTK, Zdeněk Novák, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme