Sledovali jsme ONLINE: Škody po bouři Sandy zhlédne Obama. Čechům se prý nic nestalo

New York se probudil do smutného rána. Účet za škody, které napáchala bouře Sandy, se vyšplhá na desítky miliard dolarů. V Karibiku za sebou zanechala 67 mrtvých, na kontinentu má zatím na svědomí 18 obětí. Bez proudu je už 8 milionů lidí. Záchranáři se musejí potýkat se zaplavenými ulicemi, popadanými stromy a stožáry elektrického vedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Obama mluvil o škodách bouře Sandy v centrále Červeného kříže ve Washingtonu | Foto: Reuters

V oblasti newyorské čtvrti Breezy Point vypukl v 5 hodin ráno tamního času zřejmě v důsledku bouře masivní požár, který zničil na 80 obytných domů. Přístup k nim však komplikuje až metr a půl vody v ulicích.

Hladina řeky Hackensack se v důsledku vzedmutého moře zvýšila natolik, že protrhla ochrannou hráz a zatopila oblast měst Moonachie, Little Ferry a Carlstadt. Voda zde dosáhla až 1,5 metru a záchranáři evakuovali z oblasti na 250 tisíc lidí.

Jen ve Spojených státech Sandy zabila nejméně 18 lidí včetně tří dětí. Jednu oběť hlásí také Kanada, kterou už zasáhl vítr blížící se superbouře.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu se s aktuálními informacemi o bouři Sandy přihlásil zpravodaj Radiožurnálu ve Spojených státech Vít Pohanka

V New Yorku jsou zaplaveny některé tunely metra, Battery Tunnel spojující Manhattan a Brooklyn a i hlavní sál newyorské burzy. Voda zde dosahuje svého historického maxima. Témeř milion lidí je v metropoli bez proudu.

Pacienti z New York University Tisch Hospital byli kvůli výpadku proudu evakuováni. V manhattanské elektrárně byli uvězněni její pracovníci a zároveň došlo k výbuchu transformátoru. V nejstarší americké jaderné elektrárně Oyster Creek je vyhlášena pohotovost, nebezpečí však podle úřadů zatím nehrozí.

Protože je zatopen i hlavní sál burzy v New Yorku, bude se tak většina transakcí během dneška realizovat pouze elektronicky.

Superbouře Sandy zasáhla i počítačovou síť společnosti Datagram

Číst článek

Newyorské metro zažívá největší pohromu od doby svého vzniku. Město je na něm prakticky závislé. Metro zde denně přepraví přes 5 milionů cestujících. Je zaplaveno deset tunelů a odhady, kdy by se vlastně mohlo rozjet, se stále prodlužují. Podle odhadů starosty New Yorku Michaela Bloomberga to bude za 4 až 5 dní.

Kromě nízko položených ulic New Yorku je zaplaveno mnoho pobřežních měst hlavně ve státě New Jersey, kde Sandy přešel z moře na pevninu. Zlá je situace ve městě Atlantic City.


Hurikán Sandy | Foto: ČTK

První odhady škod hovoří o částce 20 miliard dolarů. Ekonomové ji vypočítali z pojistných událostí, plněných v souvislosti s předchozími bouřeni. Není to úplně konečná cena bouře. Protože do této částky se sice započítává třeba rozbitá výloha obchodu, ale už v ní není těch několik dní ušlého zisku, kdy se nenakupuje a všichni jen doma čekají na výsledek.

Bouře Sandy zatím napáchala škody nejméně za 20 miliard dolarů

Číst článek

V metropoli Washingtonu jsou letiště sice otevřená, ale prakticky všechny lety jsou zrušené. Obnovit by se měly až ve středu. Kvůli zrušeným letům by aerolinky mohly přijít o 450 milionů dolarů. Každý další den znamená obrovské obchodní ztráty.

Pavel Novák, Vít Pohanka, Dušan Neumann, Pavel Polák, Ondřej Bouda, Simona Bartošová, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme