Sledovali jsme ONLINE: Tanky v Istanbulu, stíhačky nad Ankarou. Turecká armáda se snaží převzít moc v zemi

Z Turecka byl dnes večer ohlášen pokus o vojenský převrat. Z metropole televizní stanice v přímých přenosech informují o střelbě a nízkých přeletech vojenských letounů nad městem, v Istanbulu tanky zablokovaly přístup k mezinárodnímu letišti. Část armády se pokusila o převrat, prohlásil v televizi premiér Binali Yildirim, zatímco vojenský mluvčí oznámil, že armáda přebírá vedení země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják u Taksimského náměstí v evropské části Istanbulu | Zdroj: Reuters

Podle premiéra kabinet nedovolí žádné pokusy o narušení demokracie a bezpečnostní složky se snaží situaci řešit. Vojenský mluvčí naopak akci armády zdůvodnil tím, že v Turecku musí nadále platit vláda práva, a ujistil, že vztahy se zahraničím převrat nenaruší.

V ulicích Ankary a Istanbulu jsou podle médií vidět těžce ozbrojení příslušníci bezpečnostních sil i obrněná vozidla. V Istanbulu vojáci uzavřeli oba hlavní mosty přes Bosporský průliv spojující evropskou a asijskou část země. Turecká agentura Dogan uvedla, že policie v Ankaře povolala do služby veškeré posily.

"Máme tu nelegální čin ze strany skupiny uvnitř armády, která jednala bez rozkazu. Obyvatelé musí vědět, že nedovolíme žádnou činnost, která by narušila demokracii," řekl premiér Yildirim.

V sídle generálního štábu v Ankaře jsou rukojmí, informovala televize CNN Türk. Podle agentury AFP je mezi nimi i náčelník generálního štábu. Prezident Recep Tayyip Erdogan je podle CNN Türk v bezpečí.

Tanky a obrněná vozidla střeží istanbulské mezinárodní letiště, které zastavilo všechny přílety i odlety. Poslední dnešní spoj z Prahy do Istanbulu letecké společnosti Turkish Airlines dosedl na Atatürkovo letiště podle letištního webu krátce před 23:00 místního času.

ČTK, ČRo, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme