Sledovali jsme ONLINE: Unijní ministři vnitra většinově schválili kvóty pro rozdělení migrantů
Ministři vnitra států Evropské unie dnes většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi unijními zeměmi. Proti se postavilo Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.
S ostatními členy takzvané visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) tedy nakonec proti návrhu na rozdělení uprchlíků nehlasovalo Polsko. Varšava přitom v minulých dnech sdílela názor ostatních visegrádských zemí, že povinné kvóty nejsou řešením nynější migrační krize.
Pro Česko to znamená, že bude muset relativně velmi brzy přijmout zhruba 1600 běženců. V nadcházejícím období během přibližně dalšího roku pak 1400 dalších uprchlíků. Celkem tedy asi 3 tisíce lidí, kteří prchají před vážnými nebezpečími, jako jsou války nebo teror ve svých zemích.
O přijetí kvót mluvili zpravodaj ČRo Ondřej Houska, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, náměstek ministra vnitra Petr Mlsna a europoslanec Stanislav Polčák
Česko nevyloučilo, že rozhodnutí o povinných kvótách pro uprchlíky napadne u soudu. V Bruselu to řekl český ministr vnitra Milan Chovanec. Podle něho se teď vláda rozhodne, jestli se ohledně kvót obrátí na evropský soud.
„Požádali jsme Evropskou komisi o odpověď na 10 otázek. Jedna z nich je, jakou má toto rozhodnutí vlastně formu. Jestli je to forma legislativního opatření, nebo mimořádného opatření. Pokud je to legislativní opatření, lze zvažovat i žalobu. Ale o tom se poradíme v následujících dnech. A hlavně nám musí EK odpovědět. Zatím odpověď nemáme,“ řekl Milan Chovanec.
Slovensko podle premiéra Roberta Fica nebude respektovat rozhodnutí o zavedení povinných kvót na přerozdělení migrantů a je připraveno vstoupit do právního sporu s Bruselem. Fico to řekl před poslanci slovenského parlamentu.
PŘEHLEDNĚ: Reakce českých politiků na schválení kvót pro rozdělení uprchlíků
Číst článek