Sledovali jsme ONLINE. V Londýně se oženil následník trůnu William

Londýn je dnes jedním z nesledovanějších a nejstřeženějších měst světa. Krátce po poledni se ve Westminsterském opatství oženil princ William s Kate Middletonovou. Novomanželé nyní ponesou titul vévoda a vévodkyně z Cambridge. Svatbu doprovázejí už od rána speciální bezpečnostní opatření. Podle odhadů by se do centra mohl sjet až milion lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První polibek. Londýn. Svatba Kate a Williama. | Zdroj: Reuters

Již od dopoledne se do Westminsterského opatství, kde se obřad konal, sjížděli hosté. Těch je zhruba 1900. Jedná se královskou rodinu, přátele ženicha a nevěsty, politiky, zástupce zahraničních zastupitelství, mezi nimiž je i český velvyslanec v Británii Michael Žantovský. A v tisících dorazili také zástupci médií.

Nejvýznamnější hosté, kteří se přímo účastní obřadu, pak přijeli po jedenácté dopoledne. Jako poslední z hostů přijela královna Alžběta II. nevěsta Kate Middletonová dorazila přesně v poledne. Doprovázel ji její otec. Oba manželé si vzájemně přislíbili lásku, podporu, úctu a péči. A řekli si své „Ano“ po čtvrt na jednu.

Novomanželé potom odjeli v otevřeném kočáře přes město zaplavené jásajícími lidmi na slavnostní oběd do Buckinghamského paláce. Krátce po půl třetí se pak Kate a William ve svazku manželském poprvé políbili na balkóně Buckinghamského paláce před zraky desítek tisíc lidí. A polibky, byť jen letmé, mohli lidé vidět hned dva.

Už od ranních hodin ulice v okolí Buckinghamského paláce a třídy The Mall zaplňovaly davy lidí. Odhaduje se, že svatbu v Londýně může sledovat více než šest set lidí, některé údaje uvádějí až milion návštěvníků. A to i přesto, že od šesté hodiny ranní je centrum města uzavřené pro veškerou dopravu, navíc nejezdily ani některé linky metra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svatbu v Londýně sleduje zvláštní zpravodajka Kateřina Procházková (14h43).

I přes tyto komplikace vládne v Londýně výborná atmosféra. Lidé se na svatbu opravdu těšili a říkali, že je to událost století. Bezpečnostní opatření v okolí Buckinghamského paláce a Westminsterského opatství jsou nicméně nezbytná.

Přehrát

00:00 / 00:00

procházk.mp3

Svatbu údajně jen v centru střeží přes pět tisíc policistů Scotland Yardu. Ve městě je ovšem podle všeho připravena i speciální protiteroristická jednotka SAS. V Británii totiž dnes platí druhý bezpečnostní stupeň, právě kvůli obavám z možného teroristického útoku. Kate a Williama pak podle informací médií chrání osobní stáž, která čítá osm lidí. Další strážci budou pravděpodobně na ukrytých místech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svatbu v Londýně sleduje zvláštní zpravodajka Kateřina Procházková (7h40).

Obřad sledují také lidé z charitativních organizací, kteří by ze svatby měli získat nejvíce. Všechny svatební dary by totiž měly být finančního charakteru a jít právě na přání dvojice na účty charitativních organizací.

Sňatek vzbudil velkou vlnu emocí napříč kulturami. Hlavní důvod zájmu tolika lidí o britskou královskou svatbu je, podle politologa Alexandra Tomského, který žil dlouhá léta ve Velké Británii, historický:

„Britská monarchie přes všechny peripetie přežila. Je zabudovaná v povědomí lidí. Angličtina se stala globálním jazykem. Úspěch anglické monarchie spočívá především v tom, že neprotiřečí demokracii. Koexistence kontinuity společenství, tradice, hodnot, které sepětí s národem monarchie symbolizuje, je pro lidský život důležitý.“


Svatební průvod

Alice Kottová, Kateřina Procházková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme