Sledování internetu má svůj řád, brání se vláda USA. Lidem podle průzkumu dohled stejně nevadí

Vláda USA tvrdí, že sledováním internetu nedělá nic nezákonného. Bílý dům prohlášením reagoval na aféru, kterou odstartoval bývalý pracovník CIA Edward Snowden. Ten britskému listu Guardian a americkému Washington Post řekl, že americká vláda tajně sleduje miliony lidí na internetu. Většině Američanů však takový dohled nevadí, jak ukázal to nedávný průzkum Pew Research Center.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům

Bílý dům | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Podle mluvčího amerického prezidenta Obamy Jaye Carneyho sledováním internetu k ničemu špatnému nedošlo.

„Existují jasné procedury na úrovni kongresu a soudů. Ty zajišťují dohled nad takovými programy,” řekl Carney.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snowdenovu kauzu sleduje v USA tamní zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Američané taková ujištění Bílého domu však zřejmě příliš nepotřebují. Podle průzkumu Pew Research Center ze sklonku minulého týdne si většina Američanů myslí, že by jejich vláda takové pravomoci měla mít a měla by je užívat, i když tím utrpí soukromí sledovaných lidí. Myslí si to jak prodemokratičtí tak prorepublikánští respondenti.

Z průzkumu také vyplývá, že i když je aféra nesmírně propíraná v médiích, většinu běžných Američanů moc nerozhořčila.

Edward Snowden se v současnosti skrývá v Hongkongu a hledá si budoucí azyl. V USA se případem zabývá ministerstvo spravedlnosti, konkrétně FBI, která pod něj spadá.

Obvinění se připravuje. Až vyšetřovatelé z Washingtonské kanceláře popíší konkrétní přečiny, jichž se měl Snowden dopustit, bude jasněji i o případné výši trestu. Hotovi by měli být během několika dnů.

Obvinění zřejmě nebude tak vážné jako v případě vojína první třídy Bradleyho Manninga, který se zviditelnil v jiné kauze s utajovanými informacemi, když před několika lety předal tajné materiály serveru Wikileaks.

Hlavní rozdíl je v tom, že Bradley Manning, který pracoval jako analytik vojenské tajné služby, přímo vynesl velké množství utajovaných dokumentů, a udělal to navíc v uniformě jako voják. Proto také stojí před vojenským tribunálem.

Edward Snowden je civilista, který porušil slib mlčenlivosti, což sám připouští.

Vít Pohanka, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme