Slezák: Rusko není pro Kaddáfího záchranným padákem

Američtí vyjednavači údajně na osobní schůzce představitelům režimu Muammara Kaddáfího v Libyi řekli, že nastal čas aby Kaddáfí odstoupil. To, že k setkání došlo, potvrdilo americké ministerstvo zahraničí. A také mluvčí Kaddáfího vlády, Músá Ibrahím, sdělil, že schůzka proběhla v sobotu v Tunisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjské gardy s portrétem vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu

Libyjské gardy s portrétem vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu | Foto: Ivan Sekretarev | Zdroj: ČTK

Neupřesnil však, kdo se jí zúčastnil. Označil setkání za první krok v dialogu se Spojenými státy a dodal, že Libye má o takový dialog zájem:

Přehrát

00:00 / 00:00

Američtí vyjednavači údajně na osobní schůzce představitelům režimu Muammara Kaddáfího v Lybii řekli, že nastal čas aby Kaddáfí odstoupil. Více zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák.

Je to první krok, uvítáme případné další. Chceme vysvětlit, co se děje v Libyi, nechceme uvíznout v minulosti," řekl CNN mluvčí Kaddáfího vlády.

Před pár dny jednala v Istanbulu takzvaná kontaktní skupina pro Libyi a Spojené státy uznaly povstaleckou Přechodnou národní radu jako legitimní zástupce Libye.

Špatná interpretace?

Podle zahraničněpolitického analytika ČRo Milana Slezáka si jednoznačně Kaddáfího kruh vyložil schůzku špatně.

„Američané tu schůzku interpretují jednoznačně. Podle nich tlumočili poselství, že Kaddáfí musí odejít. Udělali to zejména proto, aby Libyjci nenabyli dojmu, že se USA vydělují z kontaktní skupiny v níž jsou stálí členové RB,“ uvedl Slezák a dodal:

„Už to, že zmíněný fakt Američané zveřejnili, je jasným políčkem do tváře režimu plukovníka Kaddáfího. Rovněž dodali, že to byla první a poslední schůzka.“

Povstaleckou Přechodnou národní radu ale odmítá uznat Rusko. Ministr zahraničí Sergej Lavrov americký postoj označil za příklon k jedné ze stran občanské války. Podle Slezáka ale tento fakt neznamená pro Kaddáfího žádný záchranný padák.

„Není to spásonosné. Rusko sice má v této části světa zájmy, ale je také stálým členem RB OSN s právem veta. V rámci rezoluce 1973 nicméně tuto možnost nevyužilo, respektive svým zdržením se dalo zelenou k akci proti režimu plukovníka Kaddáfího. Důležitější než postoj Ruska je spíše pozice, kterou zaujímají některé arabské státy. Ty už se rovněž přiklánějí k Západu,“ uzavřel Slezák.

Milan Slezák, Martina Mašková, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme