Slíbené oslavy převozu raketoplánu do Los Angeles se nekonají, místní jsou zklamaní

Ulicemi Los Angeles se sune hlemýždím tempem kolos raketoplánu Endeavour. Směřuje do muzea, kde už zůstane jako stálý exponát. Je to jedinečná technická operace – v ulicích města se nikdy tak velký objekt nepohyboval. Ne všichni obyvatelé Los Angeles jsou ale nadšení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé sledují přesun raketoplánu Endeavour ulicemi Los Angeles | Zdroj: Reuters

Starosta Los Angeles Antonio Villaragosa před rokem sliboval průvod. Měl být důstojným přivítáním raketoplánu Endeavour v městě Andělů, lidovou veselicí, které se měl účastnit každý, kdo chtěl.

Obyvatelé Los Angeles ale hlavně získali dojem, že každý, kdo přijde, bude mít příležitost sledovat pomalý postup obřího vesmírného plavidla v ulicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce lidí na přesun raketoplánu Endeavour ulicemi Los Angeles sledoval zpravodaj v USA Vít Pohanka

Jenže všechno je nakonec jinak. Průvod se nekoná. A co víc, městská policie kvůli bezpečnosti a obavám z dopravních problémů uzavírá všechny ulice jednu míli před a za Endeavourem.

Hlavně obyvatelé čtvrtí, kterými raketoplán projíždí, nemají radost. Cítí se podvedení a zklamaní. Doufali, že si vytáhnou rozkládací židle na chodník a užijí si největší party v životě. Teď se můžou na Endeavour podívat zblízka jenom asi na pěti vybraných místech rozesetých po 19kilometrové trase.

Vzhledem k omezením, nepříjemným objížďkám, které pro ně přípravy a samotné stěhování raketoplánu znamenalo a ještě pořád znamená, to mnoho z nich považuje skoro za urážku. Můžou sice na některých internetových stránkách sledovat přímý přenos unikátní akce, ale to přece jen není stejné jako být opravdu přímo u toho.

I tak se Endeavour těší velké pozornosti. Když byl včera na devět hodin odstavený na parkovišti po první fázi cesty, přišly se na něj zblízka podívat tisíce lidí. Ale spontánní lidová veselice, kterou sliboval starosta Vallaraigosa, to přece jen není.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme