Slobodan Miloševič popírá vinu
Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič při prvním setkání s vyšetřujícím soudcem odmítl všechna proti němu vznesená obvinění. Prohlásil, že není vinen ani zneužitím pravomocí veřejného činitele, ani finanční zpronevěrou.
Slobodan Miloševič se po dlouhém vyjednávání dobrovolně vzdal policii v neděli ráno. Zatčení, které se odložilo po prvním neúspěšném pokusu policie prakticky o 24 hodin, tak skončilo bez krveprolití.
Jak z Bělehradu hlásí náš zvláštní zpravodaj Jan Bumba, Miloševičovo zadržení se obešlo bez zranění. Bývalý prezident je nyní v Centrální bělehradské věznici a není vyločeno, že bude souzen nejprve v Jugoslávii a pak v Haagu. Prokurátor ho zřejmě obviní ze zneužití moci a z dalších kriminálních činů, mezi kterými asi nebudou chybět peněžní podvody v hodnotě jedné miliardy jugoslávských dinárů či dvouset milionů marek.
Jugoslávský prezident Vojislav Koštunica, který se vyjednávání také zúčastnil, přesvědčil Miloševiče, že nemá na vybranou a že policie v případě nutnosti zasáhne.
Srbské vedení zároveň dalo najevo, že bývalou hlavu státu nehodlá předat Mezinárodnímu tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii v Haagu ale srbskému soudu. Haagský soud však před takovým počínáním varuje.
Americký prezident George Bush přivítal zatčení bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Bílý dům volá po tom, aby byl Miloševič souzen u Mezinárodního soudního tribunálu v Haagu. To považují některé hlasy v Rusku za vměšování do vnitřních záležitostí Jugoslávie a i proto je ruská politická scéna v otázce zatčení Miloševiče rozpolcená.
Také český prezident Václav Havel vítá zatčení Slobodana Miloševiče. Havlova slova tlumočil Českému rozhlasu jeho mluvčí Ladislav Špaček. Prezident považuje Miloševičovo zatčení za naplnění aktu spravedlnosti. Je totiž přesvědčen, že každý, kdo nese svůj díl viny za rozpoutání série válek na Balkáně, musí nést také svůj podíl spravedlivého trestu.
I Evropská Unie a členské státy NATO vítají zatčení bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Západ však stejně jako Spojené státy zároveň vyzývá jugoslávskou justici, aby Miloševiče předala Mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu.