‚Slobodan Miloševič byl velký vůdce.‘ Slova srbského prezidenta způsobila další roztržku s Kosovem

Srbský prezident Aleksandar Vučić vyvolal pobouření mezi kosovskými politiky. Během návštěvy srbské menšiny v Kosovu označil bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče za velkého srbského vůdce. Miloševič je přitom v Kosovu a dalších balkánských zemích spojován s rozpoutáním válečných konfliktů v devadesátých letech. Kosovský prezident se proti jeho slovům ohradil.

Bělehrad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slobodan Miloševič | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vučić navštívil v neděli srbskou menšinu žijící v Kosovu a během svého hlavního projevu k přítomným uvedl, že Milošević „byl velký srbský vůdce“, jehož „úmysly byly ty nejlepší“.

Kosovský prezident Hashim Thaçi označil vychvalování Miloševiče za provokací. Vučić dal podle něj jasně najevo, že chce pokračovat v politice Slobodana Miloševiče.

'Balkánský řezník' dostane muzikál. Srbové zdramatizovali Miloševičovu obhajobu v Haagu

Číst článek

Tehdejší představitel Jugoslávie čelil před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu obvinění ze spáchání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

U moci se Milošević v Srbsku udržel do podzimu 2000. Následující rok jej srbská vláda vydala haagskému tribunálu, kde byl souzen. Vynesení rozsudku se nedožil. Zemřel v roce 2006 ve věku 64 let na selhání srdce.

Kosovo vyhlásilo nezávislost v roce 2008. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží se zachovat si vliv zejména na severu země, kde žije srbská menšina. Kosovo jako nezávislý stát nicméně uznalo více než 100 zemí včetně Česka.

Tehdejší premiér Mirek Topolánek a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg aktivně nezávislost Kosova podporovali. Proti byl tehdy například šéf nejsilnější opoziční ČSSD Jiří Paroubek (letos kandiduje do Senátu jako nezávislý) nebo bývalý premiér a současný prezident Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman na fotografii na fóru v Pekingu v roce 2017. V popředí srbský prezident Aleksandar Vučić. | Zdroj: Reuters

Ladislav Novák, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme