Stíhaný šéf slovenské tajné služby Aláč končí. Prezidentka Čaputová ho odvolala na popud vlády

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odvolala stíhaného ředitele civilní tajné služby SIS Michala Aláče, informoval mluvčí hlavy státu Martin Strižinec. SIS bude v plném rozsahu řídit její náměstek Tomáš Rulíšek, který je dlouholetým příslušníkem SIS a v jehož kompetenci dosud byly také mezinárodní vztahy této tajné služby.

Bratislava (Aktualizováno: 17:37 23. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová

Čaputová odvolala Aláče s platností od čtvrtka, už v uplynulých dnech ho postavila mimo službu | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Aláčovo odvolání ve středu prezidentce navrhla vláda. Úřednický kabinet ale nenavrhl nového šéfa služby. Premiér Ľudovít Ódor novinářům řekl, že instituci povede právě náměstek dosavadního ředitele SIS.

Čaputová odvolala Aláče s platností od čtvrtka, už v uplynulých dnech ho postavila mimo službu.

Maření vyšetřování

Aláč je spolu se svým předchůdcem Vladimírem Pčolinským a dalšími třemi osobami od minulého týdne stíhán pro podezření z maření vyšetřování korupčních a jiných trestných činů. SIS podle dostupných informací v minulosti vypracovala utajovanou zprávu o podezřeních z manipulací při vyšetřování citlivých kauz.

Pro koho dělali ‚tajní‘? Válka policajtů dramatizuje předvolební boj na Slovensku

Číst článek

Tuto zprávu, která přispěla k takzvané válce ve slovenských bezpečnostních složkách, současné policejní vedení odmítá. Aláč vinu v případu popřel.

Do čela SIS Aláč nastoupil předloni z pozice náměstka v této instituci. Stalo se tak poté, co jeho předchůdce Pčolinský rezignoval na funkci ředitele tajné služby, když ho policie obvinila z korupce.

V kauze, která souvisí s Aláčem a dalšími obviněnými, elitní jednotka slovenské policie NAKA minulý týden obvinila Pčolinského a šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Romana Konečného.

Stíhání se týká kromě jiného podezření z účelového zbavení se nepohodlných příslušníků NBÚ a vyzrazování tajných informací v souvislosti s dopředu dohodnutým vytvořením nepravdivé zprávy SIS.

Policejní akce zasáhla do kampaně před zářijovými předčasnými parlamentními volbami na Slovensku. Kritikou nešetřil zejména expremiér a šéf nejpopulárnější strany Smer-sociální demokracie (Smer-SD) Robert Fico, který zásah elitní jednotky kriminalistů NAKA označil za policejní převrat.

Někteří politici v reakci zase připomenuli kauzy z doby vládnutí Směru-SD, které vyšetřuje právě NAKA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme