Slováci chtějí pomoci všem, jen ne Řecku

Slovensko nejspíš přidá svůj podpis k ochrannému valu pro země eurozóny. Systém finančních garancí by měl v budoucnu chránit členské státy eurozóny, které se dostanou do problémů jako dnešní Řecko. Nová slovenská vláda byla k projektu od začátku skeptická. Teď ale ustupuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iveta Radičová | Zdroj: ČTK

Slovenský ministr financí Ivan Mikloš přinese na dnešní mimořádné zasedání vlády dva materiály. V jednom z nich doporučí, aby vláda podpořila účast na ochranném valu, v tom druhém ale naopak navrhne odmítnout přímou finanční půjčku zadluženému Řecku.

Slovensko by tak garantovalo asi 4 a půl miliardy eur pro případ nouze v některé ze zemí eurozóny, nepůjčilo by ale peníze Řekům.

Pravicová slovenská vláda by nejradši nepodepsala ani jedno opatření, obě jí totiž přijdou nesystémová. Pod tlakem z Bruselu ale musel kabinet ustoupit.

Slovenskou účast na ochranném valu slíbil už v květnu bývalý premiér Robert Fico. Nové premiérce Ivetě Radičové nakonec nezbylo než jeho závazek převzít.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme