Slováci mohou řídit i před plnoletostí, ale pod dohledem

Už půl roku můžete na Slovensku potkat za volantem i 17leté řidiče. V autě ovšem nikdy nebudou sami. Podle zákona musejí mít s sebou zkušený doprovod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidič za volantem (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

„Potřeboval bych pomoc určitě na křižovatce nebo při parkování, možná při předjíždění,“ představuje si 17letý Michal, v jakých situacích by se mu mohla hodit pomoc zkušeného spolujezdce.

Michal má řidičák na dosah. V autoškole mu zbývá dodělat poslední jízdy a pak už půjde ke zkouškám. Stejně starých kolegů v autoškole moc nemá: „V mém věku mám v autoškole asi jen tři nebo čtyři vrstevníky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Vojtěch Berger se přesvědčil o zájmu slovenských maldistvých získat řidičský průkaz

To, že zájem o řidičský průkaz se mezi 17letými zatím drží v mezích, potvrzuje i Miroslav Dojčák, ředitel Autoklubu Slovakia Assistance. I když před letní sezonou zájemců přece jen přibývá.

„Do prosince byli v autoškolách dva či tři sedmnáctiletí zájemci. Nyní jde o náraz; ve třídách je jich osm až deset.“

17letý řidič musí až do dovršení 18 let jezdit v doprovodu zkušeného mentora. Řidiče, s alespoň desetiletou praxí. Může to být někdo z rodiny nebo dobrý známý, každopádně musí být řidič i spolujezdec zaregistrovaní jako pár v policejní databázi. Prověřuje se to při silničních kontrolách.

„Spolujezdec, který je zodpovědný za mladého řidiče, může sedět při 17letém, ale nejméně tři měsíce, pokud byl řidičský průkaz vydán před dovršením 18 roku,“ připomíná Dojčák.

Nová pravidla mají dostat mladé řidiče pod větší kontrolu. Řídit je sice naučí už v autoškole. Klid za volantem by jim měl ale dodat teprve zkušený spolujezdec. Ten se musí chovat, jako by sám řídil, nesmí tedy například před jízdou se 17letým šoférem pít alkohol.

Milan Kopp, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme