Slováci nesmí mít podle nového zákona dvě občanství

Slováci, kteří ode dneška požádají o občanství jiného státu, přijdou o to slovenské. Platit začíná novela zákona, která Slovákům zakazuje mít dvě občanství najednou. Výjimku tvoří narození v cizím státě, svatba s cizincem a také občanství České republiky. Zákon přijala v květnu ještě minulá vláda Roberta Fica.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislava | Foto: European Commission Audiovisual service

Narychlo přijatá novela se týká hlavně půlmilionové maďarské menšiny žijící na Slovensku. Maďarský premiér Orbán totiž v květnu nabídnul maďarské občanství všem zahraničním Maďarům, tedy i těm slovenským, kteří o něj požádají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nově platícím slovenském zákoně, zakazujícím dvojí občanství, mluvil na Rádiu Česko Peter Morway z deníku SME

Skutečný zájem slovenských Maďarů byl minimální a dvojité občanství posloužilo slovenskému premiérovi Robertu Ficovi jako politická munice před volbami.

Nová slovenská pravicová vláda už ale s maďarskou kartou nehraje a novelu zákona chce změnit. Než to ale stihne, musí si Slováci v cizině dávat pozor. Pokud by požádali v zahraničí o občanství jiné země s výjimkou Česka, přijdou o to slovenské.

Slováci, kteří nově získají občanství jiného státu a přijdou tak o to slovenské, ztratí také zaměstnání ve státním sektoru, ke kterému je slovenské občanství nutné. Tato úprava se bude vztahovat například na poslance, policisty, soudce nebo pracovníky tajných služeb.

Slovenské občanství neztratí ti, kteří získají občanství jiného státu narozením či manželstvím. Lidem, kteří podle nového zákona o občanství přijdou a změnu nenahlásí úřadům hrozí pokuta 3319 eur.

„Reakce na maďarský zákon je jednou z věcí, která novou slovenskou vládu rozděluje. Slovenská vládní koalice se k tomu proto zatím nechce moc vyjadřovat,“ říká novinář Peter Morway z deníku SME.

Václav Pešička, Vojtěch Berger, Jan Piroch, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme