Slováci příliš nevěří, že se kauzu Gorila podaří úspěšně vyšetřit

Slovensko spekuluje, kolik pravdy je na kontroverzním dokumentu Gorila. Údajný přepis odposlechů tajné služby má dokazovat rozsáhlou politickou korupci. Šéfové politických stran i státní úředníci se podle spisu Gorila měli nechat zkorumpovat finanční skupinou Penta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spis Gorila odhaluje údajné propojení slovenských politiů se zájmovými skupinami | Zdroj: ČTK

O dokumentu Gorila se na Slovensku ví už delší dobu, teprve loni před vánocemi se ale objevil volně dostupný na internetu. Policie už Gorilu jednou prošetřovala, ale neprokázala její pravost, a vyšetřování se zastavilo. Teď policie vyšetřuje znovu.

Údajná korupce spadá do období druhé vlády Mikuláše Dzurindy, a je v ní zapletená většina velkých politických stran. Spis je údajným přepisem dokumentů z jednoho bratislavského bytu, kde se měli před rokem 2006 scházet vrcholní slovenští politici s představiteli finanční skupiny Penta.

Údajně z něj vyplývá, že Penta platila politikům provize za ovlivnění privatizace státního majetku a že také financovala fungování samotných politických stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

O spisu Gorila hovořil v Ozvěnách dne bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Zkorumpovat se podle Gorily měla nechat i dosavadní šéfka Fondu národního majetku Anna Bubeníková. Na základě pouhého podezření ji vláda včera odvolala z funkce.

Zatím se totiž nijak nedokázalo, že by spis Gorila byl pravý, ale ani to, že jde o falzum. Ověření pravdivosti dokumentu brání především to, že neexistuje archivní zvukový záznam odposlechů, protože podle zákona je tajná služba povinná po několika letech záznamy zničit.

„Kauzu se snažili rozkrýt i novináři, ale nepodařilo se jim ověřit to nejdůležitější, tedy zda z účtu skupiny Penta skutečně plynuly peníze na účty politiků nebo na účty vysokých státních úředníků. K tomu jsou potřeba výpisy z bankovních účtů a do nich může nahlížet jen policie,“ přiblížil v Ozvěnách dne bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Některé pasáže z dokumentu Gorila se už ale potvrdily. Ví se například to, že konspirační byt v centru Bratislavy skutečně existoval, byl odposloucháván tajnou službou a scházeli se tam politici se zástupci skupiny Penta. Jestli tam padly korupční návrhy, ale zatím průkazné není.

Dotčení politici i Penta pravost spisu odmítají

Všichni potenciální viníci, kteří se přímo nebo nepřímo ve spisu objevují, jakékoli obvinění i pravost dokumentu Gorila odmítají. Stejně tak ho odmítá i finanční skupina Penta.

Kdyby se informace ze spisu Gorila potvrdily, šlo by o jeden z největších skandálů na Slovensku. V zemi ale panují spíš skeptická očekávání, podle kterých se nic neobjasní a případ se zamete pod koberec. Také premiérka Iveta Radičová naznačila, že nevěří, že by se případ podařilo dovést do úspěšného konce.

Vojtěch Berger, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme