Slováci se odvracejí od SNS. Předsedu parlamentu 'kapitána Danka' viní z papalášství

Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko čelil v uplynulých týdnech kritice za vojenskou hodnost, kterou získal loni na podzim. Neobratná obrana i podezření z „papaláštví“ srazily preference jeho strany, které se v poslední době dařilo velice dobře. Na rozdíl od korupčních skandálů vládnoucího Smeru, ale kauzu vojenských výložek doprovází spíš výsměch než protesty a je otázkou, jak ovlivní rostoucí popularitu politika.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Danko při oslavách Dne Ozbrojených sil Slovenské republiky v Brezové pod Bradlom

Andrej Danko při oslavách Dne Ozbrojených sil Slovenské republiky v Brezové pod Bradlom | Foto: Národná rada Slovenskej republiky

Pokud si čtenáři slovenského bulvárního deníku Nový čas chtěli jeho vydání z konce ledna opravdu užít, potřebovali k tomu nůžky. „I vy si to zasloužíte! Staňte se kapitánem jako Danko,“ hlásal deník nad vytištěnými vojenskými výložkami s naznačenou čárou pro střihání.

Odkazoval přitom na zprávu Denníku N, že právě Andrej Danko a premiér Robert Fico získali na loni podzim v tichosti vojenské hodnosti kapitána a podplukovníka v záloze. Danka o sedm hodností povýšil ministr obrany a nominant jeho vlastní strany Peter Gajdoš.

Nová policejní jednotka nebo víc hodin dějepisu. Slovensko chce bránit šíření extremismu

Číst článek

„Smutno-směšné téma kapitána Danka v sobě od začátku kromě vážnosti neslo prvky humoru,“ vysvětlila Zpravodajský web Českého rozhlasu šéfredaktorka Nového času Júlia Kováčová, proč se pro výložky rozhodli. A proč se nejspíš na Slovensku velice rychle ustálilo spojení „kapitán Danko“.

Deník nebyl zdaleka jediný, kdo si z předsedy parlamentu utahoval. Zatímco premiéru Ficovi se kauza z velké části vyhnula, web zaplavily všemožné variace na téma „kapitán Danko“. Od slovenské verze komiksového Kapitána Ameriky, přes Danka jako kapitána Titaniku, až po variaci na oblíbené video, v němž se Hitler rozčiluje v bunkru – tentokrát nad povýšením Danka.

Mnohé z vtipů narážejí na Dankovu řečnickou neobratnost i na způsob, jakým na zveřejnění informací reagoval. Například prohlášením, že si povýšení zaslouží a políbením vojenských výložek přímo před novináři na tiskovém briefingu. Hodnost podle něj vrátit nelze.

Podle Danka a Slovenské národné strany (SNS), již předsedá, má reakce veřejnosti ale i temnější stránku a straníci i jejich předseda čelili v posledních dnech výhrůžkám. Danko měl podle deníku Plus jeden den opakovaně dostat zprávu s vojákem a namířenou zbraní doplněnou o text „Najdeme si tě“. Na dotaz Zpravodajského webu ČRo, jak bude strana na výhružky reagovat, její mluvčí neodpověděla.

Nic na něj nenašli

Jak vojenská hodnost ovlivní politickou kariéru Andreje Danka, není jasné. První průzkum, který agentura Focus provedla v době, kdy kauza vrcholila, ukázal pokles preferencí strany o 3,6 procenta. Důvod agentura ve své zprávě neuvedla, ovšem podle jejího ředitele Martina Slosiarika byly byly na vině právě vojenské hodnosti. „Neumím si představit, čím jiným by tak výrazný pokles v tak krátkém čase souvisel,“ řekl pro Denník N.

Až doposud se přitom Dankova politická kariéra vyvíjela slibně. Loni v srpnu se bývalý právník dokonce stal nejpopulárnějším předsedou politické strany na Slovensku. Se sympatiemi poloviny dotázaných a nejnižším počtem negativních bodů hladce porazil takové matadory, jakými jsou Robert Fico či Béla Bugár. Předseda nacionalistů je přitom velmi populární i mezi voliči Smeru.

Agentura Focus obdobný průzkum od léta nezopakovala. Pravidelné průzkumy preferencí ale ukazují, že SNS mezi voliči získává na oblibě - loni poskočily o 6,2 %. Slováci rovněž byli spokojeni s Dankovou prací předsedy parlamentu, kde například zavedl čestnou stáž. Někteří pozorovatelé mu dokonce přisuzují premiérské ambice.

Důvody Dankovy popularity pro časopis .týždeň loni v září shrnul slovenský politolog Miroslav Kusý. „Je neokoukaný a hlavně nezprofanovaný politik. Všichni čelní politici jsou nějakým způsobem dehodenstovaní, zatím co na Danka nic nenašli. A to, co našli, jsou ‚prkotiny‘.“

Názory na to, jestli by se Danko opravdu mohl stát premiérem, se ale různí. „Mluvit vážně o SNS jako konkurenci Smeru podle mně nelze,“ říká pro Zpravodajský web prezident Institutu pro veřejné otázky a politolog Grigorij Mesežnikov. „Nevylučuji, že preferenčně může SNS posilovat i na úkor Smeru, ale reálnou konkurenci nepředstavuje. Danko je politik, řekl bych s lidštější tváří, ale strana se nezměnila v ničem.“

Odlišný názor zastává rektor Bratislavské mezinárodní školy liberálních studií a politolog Samuel Abrahám, podle kterého má Danko velice dobré mediální pokrytí a výraznou pozici v parlamentu bez přímé odpovědnosti například za reformy nebo zákony. „Není zdatný diskutér ani charismatická osoba, ale pokud Fico něco neudělá se svou stranou a korupcí, kterou každý kritizuje, je možné, že při totální pasivitě opozice může Fica předběhnout,“ říká.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme