Slováci se odvracejí od SNS. Předsedu parlamentu 'kapitána Danka' viní z papalášství
Předseda slovenského parlamentu Andrej Danko čelil v uplynulých týdnech kritice za vojenskou hodnost, kterou získal loni na podzim. Neobratná obrana i podezření z „papaláštví“ srazily preference jeho strany, které se v poslední době dařilo velice dobře. Na rozdíl od korupčních skandálů vládnoucího Smeru, ale kauzu vojenských výložek doprovází spíš výsměch než protesty a je otázkou, jak ovlivní rostoucí popularitu politika.
Pokud si čtenáři slovenského bulvárního deníku Nový čas chtěli jeho vydání z konce ledna opravdu užít, potřebovali k tomu nůžky. „I vy si to zasloužíte! Staňte se kapitánem jako Danko,“ hlásal deník nad vytištěnými vojenskými výložkami s naznačenou čárou pro střihání.
Odkazoval přitom na zprávu Denníku N, že právě Andrej Danko a premiér Robert Fico získali na loni podzim v tichosti vojenské hodnosti kapitána a podplukovníka v záloze. Danka o sedm hodností povýšil ministr obrany a nominant jeho vlastní strany Peter Gajdoš.
Nová policejní jednotka nebo víc hodin dějepisu. Slovensko chce bránit šíření extremismu
Číst článek
„Smutno-směšné téma kapitána Danka v sobě od začátku kromě vážnosti neslo prvky humoru,“ vysvětlila Zpravodajský web Českého rozhlasu šéfredaktorka Nového času Júlia Kováčová, proč se pro výložky rozhodli. A proč se nejspíš na Slovensku velice rychle ustálilo spojení „kapitán Danko“.
Deník nebyl zdaleka jediný, kdo si z předsedy parlamentu utahoval. Zatímco premiéru Ficovi se kauza z velké části vyhnula, web zaplavily všemožné variace na téma „kapitán Danko“. Od slovenské verze komiksového Kapitána Ameriky, přes Danka jako kapitána Titaniku, až po variaci na oblíbené video, v němž se Hitler rozčiluje v bunkru – tentokrát nad povýšením Danka.
Mnohé z vtipů narážejí na Dankovu řečnickou neobratnost i na způsob, jakým na zveřejnění informací reagoval. Například prohlášením, že si povýšení zaslouží a políbením vojenských výložek přímo před novináři na tiskovém briefingu. Hodnost podle něj vrátit nelze.
Podle Danka a Slovenské národné strany (SNS), již předsedá, má reakce veřejnosti ale i temnější stránku a straníci i jejich předseda čelili v posledních dnech výhrůžkám. Danko měl podle deníku Plus jeden den opakovaně dostat zprávu s vojákem a namířenou zbraní doplněnou o text „Najdeme si tě“. Na dotaz Zpravodajského webu ČRo, jak bude strana na výhružky reagovat, její mluvčí neodpověděla.
Shooty: Kapitán Danko https://t.co/b43L1PlwtG pic.twitter.com/yxgGTnLGlj
— Richard Balazs (@balazsrichard) January 18, 2017
Nic na něj nenašli
Jak vojenská hodnost ovlivní politickou kariéru Andreje Danka, není jasné. První průzkum, který agentura Focus provedla v době, kdy kauza vrcholila, ukázal pokles preferencí strany o 3,6 procenta. Důvod agentura ve své zprávě neuvedla, ovšem podle jejího ředitele Martina Slosiarika byly byly na vině právě vojenské hodnosti. „Neumím si představit, čím jiným by tak výrazný pokles v tak krátkém čase souvisel,“ řekl pro Denník N.
Až doposud se přitom Dankova politická kariéra vyvíjela slibně. Loni v srpnu se bývalý právník dokonce stal nejpopulárnějším předsedou politické strany na Slovensku. Se sympatiemi poloviny dotázaných a nejnižším počtem negativních bodů hladce porazil takové matadory, jakými jsou Robert Fico či Béla Bugár. Předseda nacionalistů je přitom velmi populární i mezi voliči Smeru.
Internet oslavuje novú hodnosť predsedu SNS vtipnými obrázkami: Kapitán Danko, pozor na ľadovec! https://t.co/edoc7eJ68p pic.twitter.com/2w4J8MYzUR
— cas.sk (@novycassk) 20. ledna 2017
Agentura Focus obdobný průzkum od léta nezopakovala. Pravidelné průzkumy preferencí ale ukazují, že SNS mezi voliči získává na oblibě - loni poskočily o 6,2 %. Slováci rovněž byli spokojeni s Dankovou prací předsedy parlamentu, kde například zavedl čestnou stáž. Někteří pozorovatelé mu dokonce přisuzují premiérské ambice.
Důvody Dankovy popularity pro časopis .týždeň loni v září shrnul slovenský politolog Miroslav Kusý. „Je neokoukaný a hlavně nezprofanovaný politik. Všichni čelní politici jsou nějakým způsobem dehodenstovaní, zatím co na Danka nic nenašli. A to, co našli, jsou ‚prkotiny‘.“
Názory na to, jestli by se Danko opravdu mohl stát premiérem, se ale různí. „Mluvit vážně o SNS jako konkurenci Smeru podle mně nelze,“ říká pro Zpravodajský web prezident Institutu pro veřejné otázky a politolog Grigorij Mesežnikov. „Nevylučuji, že preferenčně může SNS posilovat i na úkor Smeru, ale reálnou konkurenci nepředstavuje. Danko je politik, řekl bych s lidštější tváří, ale strana se nezměnila v ničem.“
Odlišný názor zastává rektor Bratislavské mezinárodní školy liberálních studií a politolog Samuel Abrahám, podle kterého má Danko velice dobré mediální pokrytí a výraznou pozici v parlamentu bez přímé odpovědnosti například za reformy nebo zákony. „Není zdatný diskutér ani charismatická osoba, ale pokud Fico něco neudělá se svou stranou a korupcí, kterou každý kritizuje, je možné, že při totální pasivitě opozice může Fica předběhnout,“ říká.