Slováci si připomínají 65. výročí Slovenského národního povstání

Přes 65 lety vypuklo Slovenské národní povstání a dnes si ho připomenou tisíce lidí po celém Slovensku. Centrem oslav je tradičně Banská Bystrica, kam přijedou veteráni bojů a s projevy vystoupí prezident a předseda vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrněný vlak SNP

Obrněný vlak SNP | Foto: Jan Rosenauer

Povstání je na Slovensku vnímané jako nedotknutelná událost a vloni například premiér Robert Fico zdůrazňoval jeho levicový charakter. Nejčastěji je povstání stále spojované především s komunisty, což odmítá například ředitel muzea SNP Stanislav Mičev.

Ozdobou letošních oslav se stane pancéřový vlak. Ten vyjede na koleje v originální sestavě vůbec poprvé od druhé světové války. Dnes ho uvidí lidé přímo v centru oslav v Banské Bystrici a v neděli zasáhne do rekonstrukce bojů ve stanici Hronec.

Obrněný vlak tvoří čtyři vagóny. Původně měla vyjet na koleje pouze maketa, kvůli finanční krizi však nebyly peníze a tak železniční nadšenci opravili originální vozy.

Přestože povstání bylo z vojenského hlediska neúspěšné, podle řady historiků je to ten nesvětlejší okamžik slovenské historie, kdy se Slováci chopili zbraní a bojovali za svobodu.

Přečtěte si také:
Na Slovensku začínají oslavy Slovenského národního povstání
Slovenští nacionalisté chtěli překazit oslavy SNP

Igor Maňour, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme