Slováci už o Gorile nemluví. Policie ani po roce žádného z hlavních aktérů kauzy neobvinila

Před rokem se na internetu objevily dokumenty nadepsané Gorila - hodně znepokojivé čtení o pozadí slovenské politiky. Figuruje v něm finanční skupina Penta, která měla údajně uplácet slovenské politiky a státní úředníky, a tím ovlivňovat privatizaci státního majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokument Gorila odhaluje údajné propojení slovenské vlády se zájmovými skupinami | Zdroj: ČTK

Dokumenty Gorila, tedy údajné přepisy odposlechů tajné služby, které měly vzniknout v jednom z bratislavských bytů, kde se scházeli zástupci finanční skupiny Penta, exministr hospodářství nebo třeba šéfka fondu národního majetku a měli spolu mluvit o provizích za prodej státního majetku, vyhnaly před rokem tisíce Slováků do ulic.

Bylo to tehdy nejmasovější protesty za posledních 20 let kvůli situaci ve společnosti. Plná náměstí se ale rychle vyprázdnila. Mluví se o tom, že potenciál nabuzených voličů se promrhal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenskou kauzu Gorila připomněl zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Protesty skončily do značné míry na tom, že jejich organizátoři měli hodně protichůdné a nereálné požadavky jako třeba odstranit systém politických stran, zavést všude přímou demokracii a podobně. I to je důvod, proč je dnes na veřejnosti kolem Gorily ticho.

Slovenští policisté od té doby vyslechli asi 50 svědků, shromáždili desítky tisíc stran dokumentů, ale neobvinili žádného z hlavních aktérů případu. Na případu prý ale stále pracuje nejpočetnější tým v historii a je mu věnována maximální pozornost. Podle policie je však třeba být trpělivý.

Vojtěch Berger, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme