Slováci v referendu hlasují o ochraně tradiční rodiny

Slováci v dnešním referendu rozhodují o ochraně dětí a rodiny. Dvě ze tří otázek v hlasování jsou ale namířené proti homosexuálům. Kampaň před referendem byla velmi vyhrocená a rozdělila slovenskou společnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kampani před referendem se objevil i billboard s papežem Františkem | Zdroj: ČTK

Slovensko si v referendu odpovídá na tři otázky. Zastánci konzervativních hodnot chtějí, aby lidé v hlasování zamítli manželství homosexuálů nebo adopci a výchovu dětí osobami stejného pohlaví.

Třetí otázka nabízí možnost odmítnutí účastí dětí na hodinách sexuální výchovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slováci v referendu hlasují o ochraně tradiční rodiny. Otázky jsou ale zaměřené proti sexuálním menšinám. Podrobnosti má zpravodaj Petr Vavrouška

Všechny tyto možnosti ale už dnes řeší slovenská legislativa. Proto je podle mnohých referendum za 6 milionů eur zbytečné a diskriminuje sexuální menšiny.

Otázky referenda
1. Souhlasíte s tím, aby se manželstvím nemohlo nazývat žádné jiné soužití osob kromě svazku mezi jedním mužem a jednou ženou?
2. Souhlasíte s tím, aby párům stejného pohlaví nebylo umožněno osvojení (adopce) dětí a jejich následná výchova?
3. Souhlasíte s tím, aby školy nemohly vyžadovat účast dětí na vyučování v oblasti sexuálního chování či eutanazie, pokud ony samy nebo jejich rodiče nesouhlasí s obsahem vyučování?

Slovenští politici většinou neprozradili, jak budou v referendu hlasovat. Premiér Robert Fico, který byl po celou dobu zdrženlivý, těsně před referendem ale uvedl, že by stát měl pomoci homosexuálním párům, aby jim ulehčil překážky hlavně v praktickém životě.

„Mám na mysli například jejich přístup k informacím zdravotnického charakteru, dědictví a řadě dalších, kterými lidé jinak orientovaní na Slovensku žijí. Nemůžeme se před touto realitou zavírat. Naší povinností je ulehčit jim některé praktické věci v životě,“ uvedl Fico.

Iniciátoři plebiscitu, organizace Aliance za rodinu, ale vnímá referendum jako ochranu tradiční rodiny.

Hlasování bude platné, pokud se ho zúčastní více jak padesát procent voličů.

Výsledky referenda budou známé zítra ráno.

Tradiční rodina se v Evropě rozpadá. Kvůli registrovanému partnerství?

Číst článek

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme