Slováci volí nový parlament

Parlamentní volby na Slovensku jsou v plném proudu. Více než čtyři miliony voličů rozhodují o tom, které z pětadvaceti stran zasednou v příštím parlamentu. Poslední zveřejněné průzkumy naznačují, že jich bude maximálně sedm. Volební místnosti se uzavřou v sobotu odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby na Slovensku | Foto: René Miko

V poslední chvíli se účasti ve volbách vzdala Demokratická strana. Její předseda vyzval členy a sympatizanty, aby odevzdali hlasy Dzurindově Slovenské demokratické a křesťanské unii. Vyšlo najevo, že za tuto podporu zinkasují demokraté od SDKU pětinu státního příspěvku. Bývalý předseda Demokratické stran Ján Langoš to označil za volební podvod.

Na Slovensku stále pokračuje masivní kampaň nevládních organizací, církve i médií za vyšší účast ve volbách pod názvem "Není nám to jedno". Aby přišli k urnám vyzval voliče také prezident Schuster.

Ústřední volební komise už rozhodla, že deníky Pravda a Nový čas porušily volební moratorium, když zveřejnily rozhovory s předáky dvou kandidujících stran - s Robertem Ficem a Mikulášem Dzurindou - a publikovaly materiály o politických stranách. O tom, zda porušily zákon, ale rozhodne až ministerstvo kultury. To může může udělit pokutu až do výše jednoho milionu korun.

Podle informací zpravodajky Radiožurnálu Renaty Havranové je volební účast zatím velmi nadějná. Velký zájem voličů registrují zejména v mnoha bratislavských okrscích. Hladký průběh voleb prozatím nenarušil žádný incident.

Slovenské volby sleduje 11 zahraničních pozorovatelů z OBSE, mezi nimi i zástupce České republiky. Na pořádek dohlíží také 21 tisíc policistů, kteří jsou v případě potřeby připraveni provést ve volebních místnostech i pyrotechnickou prohlídku. Podle ministerstva vnitra jsou volby organizačně i technicky připraveny. Daňové poplatníky vyjdou na 390 milionů korun.

Jak ovšem zaznamenala naše zpravodajka, některé okrskové komise musely řešit kuriózní problémy. Ve východních regionech dělají orgánům starosti ženy, k jejichž krojům neodmyslitelně patří pokrývka hlavy. Takzvané zavití nesundávají ani při fotografování, podle zákona je ale průkaz totožnosti se zahalenou hlavou neplatný. Ve Velkém Krtíši proto rozhodli, že krojované ženy mohou volit, pokud jejich totožnost prokáží alespoň dva členové komise.

Neméně kuriózní situace je také v obci Príkrá. Vesnička má pouze sedm obyvatel, ale nad jejich volbou bdí patnáctičlenná komise. Nečekanou situaci zvládli ve Zvolenu, kde si předseda komise zlomil nohu a nemohl v práci pokračovat.

První prognózy volebních výsledků budou zveřejněny ihned po uzavření volebních místností - tedy v sobotu ve 14 hodin. Předběžné oficiální výsledky má ústřední volební komise oznámit v neděli dopoledne.

Renata Havranová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme