Slováci volí prezidenta přímo už 13 let. Cesta ke změně ale nebyla jednoduchá

Českou prezidentskou kampaň sledují pečlivě i sousední země. Zejména na Slovensku, kde už přímá volba prezidenta funguje od roku 1999. Cesta ke změně nebyla ale jednoduchá, víc než rok neměli Slováci prezidenta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo slovenského prezidenta

Sídlo slovenského prezidenta | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Slovensko zavedlo přímou volbu prezidenta už v roce 1999. Tehdejší slovenský parlament byl rozpolcený mezi tábory dosluhujícího premiéra Vladimíra Mečiara a nastupujícího premiéra Mikuláše Dzurindy a poslanci nebyli schopni se sjednotit a najít potřebnou třípětinovou většinu pro parlamentní volbu prezidenta, musela to nakonec vyřešit volba přímá.

Mezitím Slovensko ale zažilo bezprecedentní období 15 měsíců, kdy prezidentský úřad nebyl obsazený vůbec nikým a pravomoci hlavy státu vykonávali premiéři.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zkušenostech s přímou volbou prezidenta na Slovensku mluvil v Odpoledním Radiožurnálu bratislavský zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Bratislavský zpravodaj ČRo Vojěch Berger připomíná, že ve způsobu volby prezidenta na Slovensku jsou oproti Česku dva zásadní rozdíly.

Tím prvním je, že na rozdíl od Česka na Slovensku není potřeba 50 tisíc podpisů pro občanské kandidáty, je jich potřeba jen 15 tisíc. Kandidáty na prezidenta může navrhovat také skupina minimálně 15 poslanců.

Rozdíl je i v prvním kole prezidentské volby. K tomu, aby byl kandidát zvolený prezidentem už v prvním kole, potřebuje nadpoloviční většinu získaných hlasů, která se na Slovensku nevypočítává z odevzdaných hlasů, ale ze všech platných.

Jinak je volba slovenského prezidenta velmi podobná jako v Česku, je dvoukolová a v druhém kole stejně jako v ČR vyhrává ten ze dvou kandidátů, který získal nejvyšší počet platných hlasů.

Ministerstvo vnitra vyřadilo z prezidentské volby Bobošíkovou, Okamuru a Dlouhého

Číst článek

Slovenský prezident je volen občany v přímých volbách tajným hlasováním. Jeho mandát je pětiletý a nesmí zastávat úřad více než dvě volební období po sobě. Slovenský prezident je nejenom občany volený, ale může jimi být i odvolaný, a to prostřednictvím institutu takzvaného ‘lidového hlasovaní o odvolání prezidenta‘.

Podobný problém s neplatnými podpisy kandidátů, jako teď řeší v Česku, se podle zpravodaje ale na Slovensku neobjevil. „Pokud ano, tak u neznámých a nerelevantních kandidátů,“ dodal.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme