Slováci volili prezidenta přímo už třikrát, emoce při kampani dobře znají
Vyostřená kampaň ve finále prezidentské volby není zdaleka jenom českou specialitou. Třeba Slováci už prezidenta v přímé volbě vybírali třikrát. A emoce se nikdy nepovedlo udržet úplně pod pokličkou.
„Kdo jsou ti lidé, kteří tak vehementně podporují paní Radičovou v tomto prvním i druhém kole? Byla by to hanba, hanba pro celé Slovensko.“ Takhle se opíral v roce 2009 do prezidentské kandidátky Ivety Radičové dnes už bývalý předseda Slovenské národní strany Ján Slota.
Radičovou mimo jiné obviňoval, že nehájí slovenské zájmy, ale nadržuje maďarské menšině.
Slováci emoce při prezidentské kampani dobře znají, prezidenta volili přímo už třikrát. Podrobnosti od bratislavského zpravodaje ČRo Vojtěcha Bergra
Komentátor týdeníku Trend Marián Leško na kampaň před čtyřmi lety vzpomíná jako na tu vůbec nejšpinavější.
„Protože to byla lež, bylo to vlastně postavené na manipulaci, na předsudcích. Kdyby tady fungovaly orgány činné v trestním řízení, byla by to opravdu trestně stíhatelná pomluva,“ řekl.
Ivan Gašparovič Ivetu Radičovou nakonec porazil, a to přesto, že je mu úplně cizí prostředí internetu, ve kterém se moderní kampaně často rozhodují. Oba kandidáti dostali podobnou otázku v jedné televizní diskuzi a Gašparovič zaváhal.
„Paní Radičová, víte, na co se používá skype? Ano, dorozumívání se na dálku. Pane Gašparoviči, víte, k čemu slouží Google? Ano, také na rozhovory přes internet.“
Kampaň a vzájemné útoky
Slováci měli těžké rozhodování i v roce 2004. Tehdy se dostal do 2. kola Vladimír Mečiar a právě pozdější prezident Ivan Gašparovič, tedy bývalí spolupracovníci, kteří se později rozešli ve zlém.
Třeba známý slovenský dramatik Silvester Lavrík měl prý tehdy před 2. kolem prezidentské volby mizerný pocit.
„Tehdy jsem napsal takovou krátkou stať do novin, kde jsem se přiznal, že v žádném případě nemám koho volit. A v takové té naivní voličské aritmetice jsem vhodil prázdnou obálku,“ přiznal.
Kampaň Gašparoviče a Mečiara se neobešla bez vzájemných útoků, stejně jako vůbec první přímá volba prezidenta na Slovensku v roce 1999.
Tehdejší kandidát vládní koalice a pozdější prezident Rudolf Schuster musel odrážet, byť pravda ojedinělou kritiku, že ve skutečnosti není Slovák, ale karpatský Němec, kvůli svému původu z východního Slovenska.