Slováci vybírají nový parlament. Čeká se historicky nejnižší volební účast
Na Slovensku začínají předčasné parlamentní volby. S velkým náskokem je podle průzkumů vyhraje strana Směr-SD někdejšího premiéra Roberta Fica, který má ambice vrátit se opět na čelo slovenské vlády. Dosavadní kabinet Ivety Radičové padl loni v říjnu, po neshodě na záchranném fondu eurozóny. O vstup do parlamentu bojuje hned několik stran, z toho dvě úplně nové. Ve společnosti se ale vytrácí optimismus - třetina Slováků neví, koho volit, a k urnám má přijít historicky nejméně lidí.
Do voleb nakonec půjde i nedávno založená kontroverzní strana 99 procent, která se prezentovala jako bojovník proti korupci, teď ale čelí podezření, že zfalšovala část podpisů nutných pro svou vlastní registraci. Další novou stranou, která nabádá voliče k výměně opotřebovaných a zkorumpovaných politiků jsou Obyčejní lidé Igora Matoviče.
Průzkumy veřejného mínění předpovídají nízkou volební účast kolem 50 procent, říkají také, že až třetina voličů před volbami nevěděla, komu dá svůj hlas. Lidé prý také nečekají od voleb žádné zlepšení a spojují si je spíše s negativními emocemi. Při minulých volbách tomu bylo přesně opačně.
Předvolební kampaň poznamenala řada skandálů, tím největším byla kauza Gorila, tedy údajné propojení politiků s finanční skupinou Penta. Gorila poškodila hlavně stranu SDKÚ Mikuláše Dzurindy, která se propadla až na hranici zvolitelnosti.
Část protestujících proti kauze Gorila považuje volby za nelegitimní. Podle nepotvrzených informací by dnes ve volebních místnostech mohlo docházet k obstrukcím.
Ještě den před volbami navíc vyšli Slováci opět do ulic. Pochod demonstrantů vyústil potyčkou s policií.
Volební korupce je na Slovensku trestný čin
Slovenská policie si chce při letošních volbách posvítit na tradiční nedostatek slovenských voleb – kupování hlasů. Letos poprvé bude volební korupce trestným činem, za který hrozí korupčníkovi až dva roky vězení, a tomu kdo úplatek přijal jeden rok natvrdo.
Kupování hlasů se pravidelně objevuje hlavně na východním Slovensku, v oblastech s vysokým podílem romského obyvatelstva. Za hlasy nabízejí organizované skupiny Romům potraviny nebo peníze.
Policie dnes při volbách vyšle do rizikových regionů také specialisty na potírání korupce, aby okamžitě řešili situaci přímo na místě.
Radičová o kampani: Je špinavá a nechutná
Odcházející premiérka Iveta Radičová dnes večer bude netradičně komentovat první odhady výsledků živě v televizi. Žádné doporučení k volbám lidem nedala.
„Doufám, že se už vzbudí někteří ze snu a uvědomí si rozdíl mezi prázdnou bublinou a slibotechnou a skutečnými výsledky a skutečnými kroky a skutky. To přeji Slovensku,“ prohlásila.
Radičová opouští politiku a chce se věnovat sociologii, svému původnímu povolání. Těsně před volbami ostře kritizovala poměry ve slovenské politice i vyhrocenou předvolební kampaň.
Poslance SNR budou volit i Slováci žijící v Česku
Číst článek
„Pokoušela jsem se vznést kulturu a slušnost do politiky. Očekávám spory, očekávám i konflikty, to je politice normální. Ale jde o to, jak se ty spory vedou, jaké se k tomu používají způsoby. A podoba této kampaně, kterou zažíváme, není o problémech, není o řešeních, není věcná. Je velmi špinavá a nechutná,“ uvedla.
Vláda odcházející Ivety Radičové se zasadila o začátek snižování schodku státního schodku a tempa zadlužování Slovenska. Uzákonila také povinné zveřejňování státních smluv na internetu, v zahraniční politice zklidnila vztahy se sousedním Maďarskem.
Nepovedlo se ale dotáhnout do konce očekávanou reformu daní a odvodů. Pravicové voliče zklamalo také to, jak se vláda sama zdiskreditovala.