Sputnik V poslal na Slovensko odlišnou látku, tvrdí tamní lékový ústav. Výrobce to označil za nesmysl

Slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) oznámil, že jednotlivé šarže ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19 patrně nemají stejné vlastnosti. Potvrdil také dřívější informace, že dodávka zmíněné očkovací látky na Slovensko se liší od Sputniku V, která byla použita v testech a studiích, jež publikoval odborný časopis Lancet. Výrobce vakcíny ale popřel, že by na Slovensko poslal odlišnou látku.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle slovenského státního ústavu pro kontrolu léčiv získala země ruskou vakcínu, která není shodná s látkou, kterou posuzuje EMA | Foto: Ivana Milenkovičová | Zdroj: Český rozhlas

Bratislava dosud nerozhodla, zda bude Sputnikem V očkovat obyvatele. SÚKL s ohledem na nedostatek informací nevydal své hodnocení k přínosům a rizikům ruské vakcíny.

Storová: O posouzení Sputniku V zatím nikdo nežádal. Ministrovi jsem vysvětlila proces schválení

Číst článek

„Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat přibližně ve 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název. Není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. Ve vícero případech se jeví, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi,“ uvedl slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv v prohlášení. Zmíněné rozdílné vlastnosti jednotlivých dávek Sputniku V se podle SÚKL týkají například složení a způsobu výroby vakcíny.

Ústav také sdělil, že Slovensko získalo ruskou vakcínu, která není shodná s tou látkou, kterou by měla posoudit Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Slovenský úřad dodal, že od ruského výrobce vakcíny nedostal asi 80 procent požadovaných údajů v souvislosti se Sputnikem V.

‚Podkopání vakcíny‘

Kvůli dodávkám ruské vakcíny vycestoval do Moskvy slovenský expremiér a stávající ministr financí Igor Matovič, který její nákup prosadil ještě z pozice premiéra navzdory odporu části koalice. Na sociální síti následně napsal, že někdo chce znemožnit použití Sputniku V na Slovensku. Právě okolnosti dovozu první zásilky ruské vakcíny na Slovensko v březnu prohloubily v zemi vládní krizi, která vyústila ve výměnu premiéra i ministra zdravotnictví.

Kritiku slovenského ústavu odmítl na twitteru i samotný výrobce vakcíny. „Zprávy, že vakcína Sputnik V na Slovensku je jiná než látka v klinických testech, je nepravdivá. Bohužel, na Slovensku jsme zaznamenali i další fake news a provokace, které se snaží vakcínu podkopat,“ uvedl oficiální účet výrobce vakcíny na twitteru.

Slovenský expremiér a ministr financí Matovič je v Moskvě kvůli Sputniku V. Bratislava dosud nerozhodla, zda bude ruskou vakcínou očkovat. Slovenský ústav pro kontrolu léčiv uvedl, že není prokázaná srovnatelnost a konzistentnost různých šarží vyrobených na různých místech. twitter.com/PavlnaNeskov/s…

13:30 – 08. 04. 2021

4 26

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme