Slovenský parlament vyslovil důvěru Matovičově vládě. Nový kabinet slíbil očistu justice a boj s korupcí

Slovenský parlament ve čtvrtek podle očekávaní vyslovil důvěru nové vládě premiéra Igora Matoviče, která vzešla z únorových parlamentních voleb. Kabinet po týden trvající rozpravě o jeho programovém prohlášení podpořilo 93 ze 141 přítomných poslanců, tedy potřebná nadpoloviční většina.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Igor Matovič

Slovenský premiér Igor Matovič (OĽaNO) | Zdroj: Reuters

Koalice složená z Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO), hnutí Jsme rodina, liberální strany Svoboda a solidarita (SaS) a strany Za lidi exprezidenta Andreje Kisky slíbila v příštích čtyř letech kromě jiného očistu justice či boj proti korupci. Koalice má v parlamentu až ústavní většinu.

Exšéf slovenských hmotných rezerv uzavíral během pandemie podezřelé obchody. Policie ho obvinila

Číst článek

„Jsem rád, že obrazně máme od parlamentu kulaté razítko k vládnutí a že parlament nám vyslovil důvěru. Chceme Slovensko změnit na zemi, kde se bude dobře žít nejen zbohatlíkům, kterým sloužila strana Smer posledních 12 let, ale každému občanovi,“ řekl Matovič po hlasování. Dodal, že země stojí před zkouškou, zda je skutečně sociálním státem, který pomáhá tam, kde je třeba.

Program vlády

Matovičův kabinet vystřídal předchozí koaliční vládu v čele se sociálními demokraty (Smer-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica. Smer-SD, který byl u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, skončil po volební porážce v opozici. Druhou opoziční stranou v nynějším volebním období je krajně pravicová formace Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko.

Programové prohlášení vlády nepodpořili opoziční poslanci, kteří ve dřívější rozpravě tvrdili, že vláda nemá peníze na splnění všech slibů. Kritizovali rovněž, že kabinet do zmíněného dokumentu nezahrnul termíny naplnění svých záměrů. Hlasování se nezúčastnila kromě jiných poslankyně menší vládní strany SaS Jana Cigániková, která už dříve ohlásila, že program vlády s ohledem na její plány ohledně případného zavedení jen jedné zdravotní pojišťovny podpořit nehodlá.

Nová vláda nastoupila do úřadu 21. března, tedy již v době pandemie choroby covid-19. V uplynulých týdnech vláda prosadila ve sněmovně změny několika zákonů s cílem omezit dopady koronaviru na ekonomiku, firmy a zaměstnance.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme