Co obnáší návštěva papeže na Slovensku? U Čaputové ho čeká státnické uvítání, zbytek cesty bude osobnější

Papeže Františka čeká v pondělí státní část jeho čtyřdenní návštěvy Slovenska. Dopoledne zamířil do prezidentského paláce, kde se kromě prezidentky Zuzany Čaputové setkal se i s premiérem a předsedou Národní rady. Protokol pro jednání s představitelem církve se ale od běžných schůzek hlav států liší. A do programu zasahuje i dobrý vztah Františka a slovenské prezidentky.

Bratislava (Aktualizováno: 10:58 13. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většinu času na Slovensku bude František vystupovat, jako představitel církve | Zdroj: Reuters

„Svatý otec přichází nejen jako hlava státu a církve, ale řekněme rodiny. Je to úplně jiný rámec,“ popisuje na nádvoří prezidentského paláce v Bratislavě šéf protokolu Roman Roth.

Přehrát

00:00 / 00:00

V čem se z hlediska protokolu liší návštěva papeže od návštěvy běžného státníka? Poslechněte si reportáž Ladislava Nováka

Většinu času na Slovensku bude František vystupovat jako představitel církve. Do prezidentského paláce ale vstoupí nejprve jako hlava Vatikánu.

„Je to klasický ceremoniál s čestnou stráží, vojenskou hudbou, a zazní obě hymny,“ pokračuje mluvčí prezidentky Martin Strižinec.

Oba státní představitelé si tak budou z hlediska protokolu rovni. Po skončení oficialit ale návštěva dostane osobní ráz.

Papež Fratišek zahájil čtyřdenní návštěvu Slovenska. Na letišti ho přivítala prezidentka Čaputová

Číst článek

Vřelé vztahy

Že nejde o politickou událost, se ukáže v Zeleném salonu. Namísto vyjednávání a podepisování smluv se tu papež krátce pozdraví s první slovenskou rodinou. Osobní by měla být i výměna darů.

„V případě Svatého otce jde o osobní výměnu daru. Ne protokolárně, ale Svatý otec a prezidentka fyzicky svoje dary odprezentují,“ popisuje Strižinec.

Dobrý vztah obou lídrů vznikl loni ve Vatikánu. Je podpořený i společným zájmem o ekologii, život seniorů nebo o chudé a vyloučené lokality. Na schůzku mezi čtyřma očima budou mít lehce nadstandardních 30 minut. „To je takový nadrámec, obvykle to bývá 10 až 15 minut,“ dodává mluvčí.

Zuzana Čaputová papeže do země pozvala a jako hostitelka se s ním bude potkávat v průběhu celé apoštolské cesty. Přivítala ho na letišti, přijme ho v prezidentském paláci, zúčastní se mše v Šaštíně a papeže vyprovodí i k letadlu před odletem do Říma.

“We all have the duty to do good”, says Pope Francis. Honoured to welcome the Holy Father @pontifex to #Slovakia on his #ApostolicJourney — a very special moment for all Slovakia’s citizens and me personally.

17:44 – 12. 09. 2021

172 2414

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme