Slovenská armáda mění ruské vrtulníky za americké Black Hawk. Zaplatí za ně přes pět miliard

Slovenská armáda začíná poprvé využívat vrtulníky Black Hawk. Americké stroje nahradí starší techniku z Ruska. Obdobnou výměnu plánuje i Česko.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulníky Black Hawk (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

První dva vrtulníky armádě odevzdal ministr obrany Peter Gajdoš s tím, že stroje nebudou sloužit pouze k výcviku a bojovným operacím. Slovenská armáda bude vrtulníky využívat v rámci bojové činnosti k podpoře pozemních sil. A kromě výcviku mimo jiné i k humanitární pomoci.

Největší americká zbrojovka kupuje největšího výrobce helikoptér na světě

Číst článek

„Je to i kvůli zabezpečení země při přírodních katastrofách jako povodně, sněhové kalamity nebo požáry. V případě, že bude potřeba lékařské pomoci, jsou vrtulníky uzpůsobilé k přepravě zraněných,“ řekl Radiožurnálu slovenský ministr obrany Petr Gajdoš.

Modernizace slovenských vzdušných sil bude ještě pokračovat, americká společnost dodá ještě dalších sedm vrtulníků stejného typu. Slovensko za ně zaplatilo 261 milionů amerických dolarů, to je v přepočtu více než 5,5 mld. korun.

Podobné stroje by mohly využívat i čeští vojáci, stejná americká společnost je mezi potenciálními dodavateli. Nákup 12 vrtulníků bude jednou z největších zakázek v historii české armády.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme