Slovenská hlava státu po devíti letech navštíví Maďarsko

Po dlouhých devíti letech jede slovenský prezident na oficiální návštěvu Maďarska. Ivan Gašparovič míří na státní návštěvu Budapešti. Nečeká se žádný průlom. Maďarsko-slovenské vztahy nikdy nebyly úplně standardní. Současné diplomatické příměří mezi oběma státy berou mnozí jako maximum možného. Dnešní cesta slovenského prezidenta k maďarským sousedům tak není průlom, ale udržování klidu na Dunaji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou

Slovenský prezident Ivan Gašparovič po jednání s premiérkou Ivetou Radičovou | Foto: TASR/ Martin Baumann

Když maďarský nebo slovenský prezident překročí Dunaj, je z toho někdy kauza. Třeba i s pozitivním znaménkem.

Někdejší prezident Slovenska Rudolf Schuster vystoupil v parlamentu v Budapešti se smířlivým projevem, ve kterém mluvil coby východoslovenský rodák i maďarsky. Jak Schuster vzpomínal v rozhovoru pro web sme.sk, Maďaři to umějí ocenit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o chystané návštěvě slovenské hlavy státu v Budapešti natočil zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Šel jsem nahoru k řečnickému pultu s takovým malým srdíčkem. Ale když jsem začal, náhle se ozval potlesk, nikdo neodcházel, všechno sedělo, všechno ztichlo. Citoval jsem jejich spisovatele, jejich osobnosti, no a za každým byl potlesk,“ vzpomínal Schuster.

Naopak o deset let později tehdejší maďarský prezident Lászlo Sólyom vyvolal diplomatickou roztržku s Bratislavou. Vydal se v rámci neoficiálního výletu na jižní Slovensko do Komárna odhalit sochu Sv. Štěpána, zakladatele uherského státu.

Slovensko s Robertem Ficem v čele vlády však tehdy maďarského prezidenta na své území vůbec nepustilo. Sólyom se musel otočit na hraničním mostě přes Dunaj a vrátit se domů.

„Je to návštěva nevítaná, hrubě provokující, hrubě urážející Slováky, protože jede oslavovat maďarskou státnost na území Slovenské republiky,“ řekl tehdy premiér Fico.

Ten je dnes znovu slovenským premiérem, ve vztahu k Budapešti však už razí mnohem smířlivější a pragmatickou politiku. Mluví se hlavně o technických věcech, stavbě přeshraničních mostů mezi Slovenskem a Maďarskem nebo propojení obou států novým plynovodem.

Sporné otázky vzájemné minulosti však existují. Například problematika Benešových dekretů a maďarské menšiny na Slovensku. Stále platí také kontroverzní maďarský zákon o dvojím občanství i slovenský protizákon. Na jeho základě přišlo o slovenské občanství několik set lidí, mezi nimi desítky těch, kteří požádali o občanství Maďarska. Tyto otázky v poslední době ovšem ustoupily do pozadí.

„Je to takový přístup, který z mého pohledu nemůže trvat dlouho, ale z hlediska upokojení slovensko-maďarských vztahů, té atmosféry, kultury vzájemného dialogu, tak si myslím, že momentálně nemáme lepší volbu,“ popsal Tomáš Strážay ze Slovenské společnosti pro zahraniční politiku.

Vojtěch Berger, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme