Slovenská humanitární pracovnice Jevíková je na svobodě

Unesená humanitární pracovnice Miriam Jevíková je na svobodě. Slovenku zajali neznámí pachatelé v červnu tohoto roku v oblasti severního Kavkazu a za její propuštění požadovali milion dolarů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miriam Jevíková

Miriam Jevíková | Foto: Zachraňme Miriam

Propuštění dnes oznámila Organizace pro pomoc uprchlíkům, pro níž Jevíková pracovala. Zprávu potvrdila i organizace Prague Watchdog, která monitoruje situaci v Čečensku. Jevíková již po propuštění hovořila s matkou i slovenskými úřady a nyní je v úřadovně ruské Federální bezpečnostní služby v ingušské Nazrani.

Osmadvacetiletá studentka Karlovy univerzity zmizela na severním Kavkazu počátkem června. Několik dní předtím strávila v Pjatigorsku na jihu Ruska v rámci oficiálního výměnného pobytu pracovníků OPU v Ruské federaci. Po skončení akce se sama vydala do Ingušska. Na osetinsko-ingušské hranici se údajně měla sejít se svými přáteli z Nazraně. Na smluvené místo však nepřišla.

Později údajní únosci kontaktovali OPU a požadovali za její osvobození jeden milion dolarů. Není jasné, zda výkupné bylo zaplaceno. Únosci několikrát OPU telefonovali, ale v posledních týdnech se odmlčeli, řekl zástupce organizace v Nazrani.

Novinář Jaromír Štětina, který zorganizoval petici s názvem Zachraňme Miriam!, zatím nedokáže odhadnout, co hrálo rozhodující roli v propuštění Miriam Jevíkové. "Myslím, že naše petice nesehrála hlavní roli v jejím osvobození. Nejdůležitější, že osvobozená je," řekl Štětina.

Ingušsko je destabilizováno separatistickými boji v sousedním Čečensku a násilí se šíří i do této provincie. V 90. letech bylo v Čečensku uneseno mnoho západních rukojmí.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme